W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10. Wdrożenie mechanizmów zapewnienia jakości danych cudzoziemców

22.05.2024

  1. Należy także rozważyć ewentualne problemy, które mogą się pojawić przy transferowaniu znaków z obcych alfabetów, a w szczególności, czy aktualne zasady przechowywania innego zapisu imienia i nazwiska obowiązujące w rejestrze PESEL (związane głównie z zagranicznymi aktami stanu cywilnego) zagadnienie to w pełni adresują i rozwiązują.
  2. Należy także zwrócić szczególną uwagę na interfejs użytkownika oprogramowania, w szczególności w systemach obsługujących w większości obywateli polskich, który wymaga wpisywania imion i nazwisk cudzoziemców (i innych tego typu nazw) i informowanie użytkowników o właściwym sposobie wprowadzania nazw. Dzisiaj często użytkownik musi się sam tego domyślać, co często generuje błędy. W szczególności dotyczy to e-usług, do których dane są wprowadzane bezpośrednio przez obywateli, a nie przez wyszkolonych urzędników.
  3. Wszystkie systemy, w których rejestrowany jest obcokrajowiec muszą automatycznie wymieniać informacje dotyczące zidentyfikowanej zmiany danych podstawowych z wyznaczonymi rejestrami referencyjnymi tak, aby dane te w rejestrze referencyjnym były aktualne. W szczególności w przypadku cudzoziemców, którzy mają nadany numer PESEL, dane te muszą być wymieniane z rejestrem PESEL (np. wymiana dowodu tożsamości przez cudzoziemca w kraju jego pochodzenia).
  4. Co do zasady, obcokrajowcy powinni być zobligowani prawnie do informowania o zmianie tych danych (ustawy, na mocy których rejestrowani są w różnych rejestrach obcokrajowcy), tam, gdzie jest to możliwe i sensowne. Oczywiście, nie będzie to dotyczyć przypadków takich jak turyści. Przede wszystkim powinno to dotyczyć cudzoziemców zamieszkałych w Polsce czy też takich, którzy nabywają w Polsce określone uprawnienia. To pomoże poprawić jakość danych cudzoziemców i łączenie tożsamości, chociaż egzekwowanie takiego wymogu może być trudne po wyjeździe cudzoziemca z Polski. Zapewne problematyczne będzie także uzyskanie  informacji o zgonie, który nastąpił za granicą.
{"register":{"columns":[]}}