NIFO Roadshow – seminarium interoperacyjności semantycznej w Polsce
07.08.2024
W dniach 27–28 maja 2024 roku odbyło się europejskie seminarium interoperacyjności semantycznej w Polsce (NIFO Roadshow), pod patronatem Komisji Europejskiej. Spotkanie miało miejsce w Warszawie – w polskim Ministerstwie Cyfryzacji. Jest to wyróżnienie dla Polski, ponieważ oceniana jest ona jako kraj aktywnie współpracujący z NIFO (Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności) i cechujący się wysokim wdrożeniem Europejskich Ram Interoperacyjności.
Czym są NIFO Roadshows?
NIFO Roadshows to cykl wydarzeń objazdowych, w których Komisja Europejska przestawia swoje bieżące działania z obszaru interoperacyjności semantycznej przedstawicielom administracji publicznej krajów członkowskich UE oraz innym zainteresowanym podmiotom. Warsztaty to efekt współpracę między Dyrekcji Generalnej ds. Usług Cyfrowych (DG DIGIT), NIFO i SEMIC w zakresie promowania oraz wdrażania rozwiązań interoperacyjnych, które są kluczowymi elementami transformacji cyfrowej UE. Seria NIFO Roadshows poświęcona jest tematyce działań na rzecz interoperacyjności, które prowadzone są na unijnym poziomie.
Podczas spotkania Polska miała okazję, aby podzielić się z przedstawicielami UE informacjami o podjętych inicjatywach krajowych na rzez wspierania interoperacyjności w administracji publicznej oraz uzyskać informacje zwrotne i dalsze rekomendacje.
Wyznaczenie kolejnych obszarów prac
Polska skupia się na zapewnieniu najwyższego stopnia zgodności z Europejskimi Ramami Interoperacyjności, które w szerokim stopniu zostały odzwierciedlone w polskim porządku prawnym. Niemniej, eksperci NIFO zidentyfikowali kilka obszarów dotyczących interoperacyjności semantycznej, w obrębie których Polska administracja powinna się dalej rozwijać.
W trakcie wizyty unijni eksperci przedstawili następujące wnioski:
- Przegląd dostępnych rozwiązań oferowanych na stronach NIFO i SEMIC oraz ich wykorzystanie w bieżących pracach może przyczyniać się do dalszego podnoszenia poziomu interoperacyjności w Polsce.
- Należy wykorzystać dobre praktyki Polski, w szczególności w zakresie budowania krajowego systemu interoperacyjności.
- Należy zwracać uwagę na wątek wdrożenia przepisów określonych Rozporządzeniu 2024/903 „akt w sprawie interoperacyjności Europy” (IEA) do krajowych porządków prawnych.
- Należy wspierać transfer wiedzy i dzielenia się doświadczeniami między administracjami.
Architektura Informacyjna Państwa w agendzie spotkania
Jednym z tematów spotkania była prezentacja Architektury Informacyjnej Państwa. Obszar interoperacyjności usług publicznych kształtują takie akty prawne, jak ustawa o informatyzacji, rozporządzenie ws. KRI czy Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Wspomniane akty prawne czeka gruntowna aktualizacja i nowelizacja, w tym z uwzględnieniem najnowszych wymogów aktu ws. Interoperacyjnej Europy. W ramach nowelizacji minister właściwy do spraw informatyzacji określi podstawę ustawową dla Architektury Informacyjnej Państwa.
Wsparcie ze strony ekspertów NIFO i SEMIC
Podczas spotkania zespół SEMIC zaprezentował słuchaczom obszary, dla których eksperci tworzą dedykowane rozwiązania, wspierane przez centrum wsparcia SEMIC. W szczególności zespół SEMIC skupił się na różnorodność realizowanych przez nią inicjatyw takich, jak opracowywanie specyfikacji i projektów pilotażowych, a także zapewnieniu zestawu narzędzi, szkoleń i materiałów pomocniczych w celu wspierania interoperacyjności. Zespół SEMIC przedstawił również wyniki prac nad przestrzeniami danych (ang. data spaces), a także zaprezentował kontekst prawny dla interoperacyjności, danych i sztucznej inteligencji – obszarów, które bardzo mocno się przenikają i na siebie oddziaływują.
Zespół NIFO przedstawił także nowe mechanizmy pochodzące z aktu w sprawie Interoperacyjnej Europy:
- wprowadzenie obowiązkowej oceny interoperacyjności,
- wzmocnienie wsparcia w zakresie interoperacyjności,
- ustrukturyzowany mechanizm zarządzania interoperacyjnością,
- rozwiązania do ponownego wykorzystania.
W odniesieniu do interoperacyjności w warstwie semantycznej warto też wspomnieć, że akt w sprawie Interoperacyjnej Europy promuje stosowanie wspólnych modeli danych (syntaktyka) i wspólnego słownictwa (semantyka), co jest wyzwaniem w środowiskach wielojęzycznych, takich jak Unia Europejska.
Raport podsumowujący wizytę
W ramach podsumowania dwudniowych warsztatów DG DIGIT opublikowała raport. Zachęcamy do zapoznania się z:
- Pełną treścią raportu „NIFO Roadshow in Poland, with the participation of SEMIC” dostępnego w języku angielskim.
- Prezentacjami Polski i Komisji Europejskiej ze spotkania NIFO Roadshow.
Materiały
Prezentacje Polski i Komisji Europejskiej ze spotkania NIFO RoadshowPrezentacje_Polski_i_Komisji_Europejskiej_ze_spotkania_NIFO_Roadshow.zip 23.55MB Raport "NIFO Roadshow in Poland, with the participation of SEMIC"
SC30_D0501_Roadshow_report_vFinal.pdf 0.40MB