Rejestr PESEL
22.05.2024
Wprowadzenie
Rejestr PESEL jest częścią SRP (Systemu Rejestrów Państwowych). Zawiera podstawowe dane identyfikujące tożsamość i status administracyjno - prawny osób fizycznych oraz ich adres zameldowania. Zawiera dane obywateli polskich oraz cudzoziemców, którym nadano numer PESEL z tytułu zameldowania na pobyt stały lub pobyt czasowy w Polsce, ubiegania się o polski dokument tożsamości lub jeśli nadanie numeru PESEL było konieczne na podstawie odrębnych przepisów.
Jest referencyjnym rejestrem podstawowych danych osób fizycznych: obywateli polskich oraz części cudzoziemców rejestrowanych w rejestrach polskiej administracji publicznej, w tym uchodźców z Ukrainy. Na mocy Krajowych Ram Interoperacyjności jest już obecnie formalnie rejestrem referencyjnym. Generuje, przechowuje historię i udostępnia innym systemom jedyny, zgodnie z KRI, formalnie obowiązujący w Polsce identyfikator Osoby fizycznej: numer PESEL. Przechowuje i udostępnia krytyczne atrybuty, dzięki którym można zidentyfikować osobę fizyczną: numer PESEL, imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, data zgonu, dane związane z parentyzacją. Nie jest dla większości z nich rejestrem pierwotnym, ale jest przeznaczony do ich udostępniania dla szerokiego grona uprawnionych odbiorców. Ustawa o informatyzacji nakazuje weryfikację danych osoby fizycznej w rejestrze PESEL przed pierwszym zapisem tych danych w innym rejestrze publicznym.
Kompletność i aktualność danych w rejestrze PESEL ma jednak swoje ograniczenia.
Rejestr PESEL nie przechowuje danych o wszystkich osobach fizycznych, rejestrowanych w rejestrach administracji publicznej (w szczególności nie obejmuje wszystkich cudzoziemców). Ustawa o ewidencji ludności, która reguluje prowadzenie rejestru PESEL, ogranicza zakres zbioru osób fizycznych w nim przechowywanych do:
- obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- obywateli polskich zamieszkujących poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości;
- cudzoziemców zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku ze ściśle określonym wykazem przypadków;
- innych osób, które na podstawie odrębnych przepisów obowiązane są do posiadania numeru PESEL.
Obywatel polski urodzony za granicą będzie zarejestrowany w rejestrze PESEL tylko wtedy, jeśli wystąpi o polski dowód tożsamości, wtedy będzie mu nadany numer PESEL. Także, jeśli zgon nastąpił za granicą, informacja o nim nie zawsze jest zarejestrowana w rejestrze PESEL. Tylko wtedy, kiedy np. rodzina zgłosiła ten fakt - np. sprowadzając zwłoki czy występując o spadek. Podobnie dane cudzoziemców mogą nie być aktualizowane po ich wyjeździe za granicę.
Rejestr PESEL nie gromadzi także wszystkich danych, które zgodnie z rekomendacjami wchodzą w skład modelu podstawowego Osoby fizycznej. Są to np. atrybuty rekomendowane w modelu ISA2 CPV, takie jak nazwisko alternatywne, czy też przechowywane w wielu innych rejestrach jak adres zamieszkania czy dane kontaktowe. Gromadzi także, jako rejestr pierwotny część danych, które nie wchodzą w skład tego modelu, nie są powszechnie wykorzystywane, jak wyjazd za granicę RP.
Model danych AIP przechowywanych w rejestrze
Na poniższym rysunku przedstawiono diagram modelu danych AIP PESEL. Model ten został opracowany z wykorzystaniem standardowych modeli AIP poszczególnych obiektów danych i ich relacji. Z użyciem tych samych standardowych modeli obiektów danych są opracowywane wszystkie modele AIP zbiorów danych.
Rysunek 1: Model danych rejestru PESEL.
Szczegółowy opis wszystkich obiektów danych przechowywanych w rejestrze, ich atrybutów oraz relacji pomiędzy obiektami znajduje się w załączonym raporcie z rejestru PESEL z Repozytorium AIP. Zapraszamy do pobrania pliku zamieszczonego w sekcji „Materiały” poniżej i zapoznania się ze standardowym modelem AIP tego rejestru, opracowanym z wykorzystaniem modeli poszczególnych obiektów danych AIP, takich samych dla każdego rejestru.
Materiały
Model AIP rejestru PESEL raport z Repozytorium AIPModel_AIP_rejestru_PESEL_rapot_z_Repozytoium_AIP_20240514.pdf 0.49MB