Podsumowanie współpracy polsko-ukraińskiej w roku 2023
21. posiedzenie Polsko – Ukraińskiej Komisji ds. wód granicznych odbyło się w dniach 26-27 października 2023 r. w trybie zdalnym, na zaproszenie strony ukraińskiej.
Podsumowano współpracę za rok 2023. Prace grup roboczych przebiegały zgodnie z planem, pomimo agresji rosyjskiej na terytorium Ukrainy. We wskazanym okresie przeprowadzono 7 spotkań, odbyło się także wspólne pobieranie próbek wód granicznych do analiz. W dniach 18 – 21 września 2023 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Brzegu Dolnym planowana była narada grupy roboczej ds. ochrony przeciwpowodziowej, regulacji i melioracji OP, która odbyła się z udziałem jedynie polskiej części grupy, z uwagi, że część ukraińska nie została przepuszczona przez Państwową Straż Graniczną Ukrainy. Narada ukraińskiej części grupy odbyła się w dniach 28 – 29 września 2023 r. Następnie 12 października 2023 r. odbyła się narada online z udziałem obu stron. Grupa OW ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem sporządziła raport dot. oceny jakości polsko– ukraińskich wód granicznych za 2022 rok. W roku 2022 w stosunku do roku 2021 w przypadku niektórych wskaźników nastąpiło nieznaczne pogorszenie jakości wód. Raport stanowi zał. 3 do protokołu z posiedzenia Komisji.
Strony wymieniły się informacjami na temat aktualnego stanu prac w zakresie planowania
i zarządzania zasobami wodnymi. Ukraiński Kodeks Wodny przewiduje opracowanie planów gospodarowania wodami w dorzeczach dla 9 obszarów dorzeczy. Strategicznym celem środowiskowym dla wszystkich obszarów dorzeczy jest osiągnięcie/utrzymanie „dobrego” stanu ekologicznego i chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz „dobrego” stanu chemicznego i ilościowego jednolitych części wód podziemnych. Strona ukraińska poinformowała również o rozpoczęciu prac nad wyznaczaniem jednolitych części wód, zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną. Rozpoczęły się też działania w celu wdrożenia Dyrektywy Powodziowej.
W roku 2023 strony prowadziły współpracę w celu realizacji projektów międzynarodowych.
W ramach programu Polskiej Pomocy Rozwojowej, Ministerstwo Infrastruktury RP złożyło wniosek o dofinansowanie projektu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dotyczącego wsparcia Ukrainy w zakresie „Wzmocnienie administracji rządowej i samorządowej w ukraińskiej części zlewni Bugu, Sanu i Dniestru w zakresie skutecznego zarządzania środowiskiem wodnym oraz prawidłowego wdrożenia acquis communautaire w zakresie gospodarowania wodami, z uwzględnieniem odbudowy potencjału tych instytucji po stratach poniesionych w wyniku rosyjskiej agresji”. Projekt zakłada między innymi szkolenia ukraińskich specjalistów w zakresie zasobów wodnych gospodarki wodnej, monitoringu wód powierzchniowych oraz systemów geoinformacyjnych. Z powodów proceduralnych realizacja projektu została przesunięta na lata 2024 – 2025.
Ponadto, w ramach Szwedzkiego Programu Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego, Zlewniowy Zarząd Bugu i Sanu oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, wraz z Instytutem Szwedzkim, otrzymały dotację i od sierpnia 2023 r. rozpoczęły realizację projektu, który potrwa 15 miesięcy. Głównym celem projektu jest przekazanie wiedzy europejskich ekspertów samorządom lokalnym regionu lwowskiego, miastu Lwów oraz Państwowej Agencji Zasobów Wodnych Ukrainy w zakresie gospodarki ściekowej. PGW WP są partnerem współfinansującym.
Również w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, istnieje potencjalna możliwość realizacji projektów PGW WP.
Strony uzgodniły, że 22 posiedzenie Komisji odbędzie się na przełomie października i listopada 2024 r. na terytorium Polski.
Materiały
Protokół z 21. posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód GranicznychProtokół_PL_-_UA_2023.pdf 0.94MB Protokół z 21. posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych
21_PUKWG_Protokłół_PL_2023_-_po_komisji.doc 0.20MB Załączniki do protokołu
Załączniki.zip 2.36MB