W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

370 mln zł pozostało w budżecie państwa

02.09.2019

Na zdjęciu banknoty o różnych nominałach a także gumki recepturki
  • W efekcie analizy i skutecznej kontroli przeprowadzonej przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące fikcyjnego handlu metalami szlachetnymi oraz elektroniką.
  • Działania KAS, CBŚP i prokuratury doprowadziły do rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej i zapobiegły wyłudzeniu zwrotu ponad 370 mln złotych podatku.

Podejrzenie pracowników KAS wzbudzała bardzo duża kwota zwrotu, przy wcześniejszych nie przekraczających kilku tysięcy złotych oraz osoba prezesa zarządu spółki, prowadzącego również działalność polegającą na zakładaniu i odsprzedaży spółek, które następnie w dużej części stawały się podmiotami występującymi w tzw. łańcuchach podatkowych.

Wymienione poniżej towary zostały nabyte od spółek polskich, a sprzedane w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do podmiotów łotewskich oraz jako eksport do Rosji. 13 ton platyny, przechowywane było w zwykłych magazynach firm logistycznych i mieszkaniu jednego z oskarżonych. Przewóz towarów w większości przypadków nie był w jakikolwiek sposób chroniony. Ponadto kontrolowane dokumenty, budziły podejrzenie co do ich autentyczności.

W toku dalszych czynności śledztwa, ustalono, że wyroby były wykonane z ołowiu owiniętego folią imitującą kolor platyny, natomiast warte rzekomo prawie 200 mln zł zestawy do obsługi telefonii komórkowej, stanowiły złom komputerowy przywieziony z Niemiec. Plan przestępczego procederu został stworzony i zrealizowany przez międzynarodową grupę przestępczą, składającą się m.in. z obywateli Estonii i Węgier. W toku postępowania aresztowane zostały 4 osoby z których jedna nadal przebywa w areszcie.

Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie liczy ponad 150 tomów, a sam akt oskarżenia ma prawie 640 stron. Na potrzeby postępowania przesłuchano około 100 świadków i przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań. Prokuratura Regionalna w Warszawie wniosła do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 11 osobom.

„Ścisła współpraca i zaangażowanie pracowników i funkcjonariuszy służb prowadzących sprawę zapobiegły wyłudzeniu zwrotu ponad 370 mln podatku i jednocześnie doprowadziły do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej oraz pociągnięcia do odpowiedzialności faktycznych organizatorów całego procederu” – powiedziała Anna Szczepańska – rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}