Komuniakat z 28.11.2022 r. Raportowanie informacji przez notariuszy
Komunikat w sprawie raportowania informacji przez notariuszy do GIIF i Szefa KAS
Informujemy, że wraz z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 7 października 2022 r.
o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2180) nastąpi zmiana w przekazywaniu przez notariuszy informacji
o czynnościach notarialnych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowych dalej „GIIF” (zakres informacji) oraz sposobu przekazywania aktów notarialnych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej dalej „Szefa KAS”.
Aktualnie notariusze muszą wypełniać obowiązki informacyjne zarówno wobec GIIF jak
i względem organów KAS (przekazywanie aktów notarialnych do naczelników urzędów skarbowych, dalej: NUS). Po wejściu w życie ww. przepisów sytuacja ulegnie uproszczeniu. Obowiązki względem naczelników urzędów skarbowych zostaną istotnie zmienione. Notariusze nie będą już przekazywać do NUS aktów notarialnych w formie papierowej.
Na podstawie art. 6 ww. ustawy, który dokonuje zmian w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.) notariusze zostali zobowiązani do przekazywania Szefowi KAS informacji o:
- sporządzonych aktach notarialnych obejmujących:
- czynności cywilnoprawne, o których mowa w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111, 655 i 2180),
- czynności prawnych, o których mowa w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 oraz z 2022 r. poz. 1846 i 2180),
- oświadczenia, o których mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
- inne zdarzenia mogące spowodować powstanie zobowiązania podatkowego niewymienione w lit. a–c;
- zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia;
- zarejestrowanych europejskich poświadczeniach spadkowych.
Stosownie do dodawanego art. 84a ustawy Ordynacja podatkowa, informacje będą przekazywane według wzoru informacji udostępnionego na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy
z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593, 655, 835 i 2180) za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego służącego przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (systemu SIGIIF).
Zniesione zostaną obowiązki wynikające z:
- art. 10 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
- art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Przedmiotowe zmiany przepisów ujednolicą sposób przekazywania informacji na potrzeby GIIF i Szefa KAS – informacje pochodzące od notariuszy przekazywane będą jeden raz w jednolitej formie przy użyciu istniejącego systemu SI GIIF. Jest to równoznaczne z odejściem od obowiązku przekazywania aktów notarialnych w formie papierowej do NUS.
Informacje będą przekazywane w formie ustrukturyzowanej z uwzględnieniem nowego zakresu danych, co oznacza konieczność dostosowania systemów informatycznych notariuszy, przy użyciu których dotychczas przekazywane są informacje do GIIF (zmianie ulega struktura logiczna dokumentu – schema XSD).
Na podstawie art. 13 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zmianie uległ również art. 72 ust. 6 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593, z późn. zm.). Stosownie do dodawanego pkt. 7a informacja ponadprogowa przekazywana przez notariuszy do GIIF zawiera również „przedmiot transakcji, a jeżeli przedmiotem transakcji jest nieruchomość, także adres lub miejsce jej położenia”.
Przedmiotowe zmiany wejdą w życie w dwóch etapach:
- od 15 grudnia 2022 r. notariusze będą mogli przekazywać informacje do NUS elektronicznie (jeśli nie wybiorą tego sposobu to zobowiązani będą przekazać informacje do NUS w formie papierowej – tak jak dotychczas). Jest to okres dostosowawczy, w którym notariusz może, ale nie musi skorzystać z nowej formy przekazywania informacji. W przypadku wyboru dotychczasowej formy wysyłania informacji do NUS, notariusz jest zobowiązany do wysłania informacji do GIIF na dotychczasowych zasadach. W przypadku wysyłania informacji zgodnej z nowym wzorem, notariusze będą przekazywać informację przy użyciu istniejącego systemu SIGIIF bez konieczności przekazania informacji do NUS w formie papierowej,
- od 1 marca 2023 r. wszyscy notariusze będą obowiązani przekazywać informacje wyłącznie elektronicznie zgodnie z zasadami określonymi dla przekazywania danych do systemu SIGIIF, z wykorzystaniem nowego wzoru dokumentu elektronicznego – schemy XSD (przesłanie ich w formie papierowej do NUS nie będzie oznaczało realizacji ustawowego obowiązku).
Nowy wzór - schemy XSD, dostępny jest na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/raportowanie-transakcji-giif.
O uruchomieniu środowiska testowego w systemie SIGIIF poinformujemy w odrębnym komunikacie.
AKTUALIZACJA 06.12.2022
Informujemy, że w strukturze logicznej schemy dot. informacji przekazywanej przez notariuszy do Generalnego Inspektora Informacji Finansowych oraz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nastąpiła zmiana.
Przedmiotowa zmiana dotyczy pola ADRES – doprecyzowana została obowiązkowość wypełnienia tego pola, w przypadku nieruchomości oraz praw majątkowych związanych z nieruchomościami (użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nieodpłatne użytkowanie nieruchomości lub służebności).
Dla ruchomości i pozostałych praw majątkowych, podanie adresu miejsca położenia/wykonywania tego prawa jest obowiązkowe wyłącznie w zakresie wypełnienia pola KRAJ.