W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Audyt środków unijnych – spotkanie koordynacyjne polskiej Instytucji Audytowej z Komisją Europejską

24.09.2019

na zdjęciu uczestnicy spotkania
  • Przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkali się w Ministerstwie Finansów z z-cą Szefa KAS Piotrem Dziedzicem.
  • Podczas spotkania dokonano podsumowania dotychczasowej współpracy i przyjęto uzgodnienia dotyczące kolejnego roku audytowego.

19 września 2019 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się doroczne spotkanie koordynacyjne służb audytowych Komisji Europejskiej oraz polskiej Instytucji Audytowej w odniesieniu do programów współfinansowanych z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych.

W Polsce rolę Instytucji Audytowej pełni Szef Krajowej Administracji Skarbowej. W spotkaniu uczestniczyli z-ca Szefa KAS Piotr Dziedzic, dyrektorzy i naczelnicy wydziałów Departamentu Audytu Środków Publicznych oraz zastępcy dyrektorów izb administracji skarbowej, nadzorujący piony audytu. Komisję Europejską reprezentowali przedstawiciele Dyrekcji Generalnych ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz ds. Zatrudnienia, a także OLAF. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

„Polska, jako jeden z największych beneficjentów środków UE, posiada bardzo rozbudowany system wdrażania funduszy, co ma także wpływ na pracę Instytucji Audytowej. Ilość realizowanych audytów przekracza corocznie 2 tys.” – powiedział z-ca Szefa KAS Piotr Dziedzic.

„Pragnę zapewnić, że priorytetem dla mnie oraz dla polskich służb audytowych jest stała współpraca oparta na partnerstwie i wymianie doświadczeń” – dodał minister Piotr Dziedzic. 

Obrady poświęcone były działaniom następczym w związku z rocznymi sprawozdaniami z kontroli i roczną opinią z audytu, które Instytucja Audytowa co roku sporządza i przedkłada do Komisji Europejskiej. Poszczególne sesje dotyczyły m.in. monitorowania strategii audytu i planów na kolejny rok audytowy 2019-2020 oraz wymiany poglądów na temat kwestii horyzontalnych, w tym zasady proporcjonalnej kontroli programów operacyjnych, co pozwoli na wypracowanie wspólnego stanowiska w obszarze prowadzenia audytu.

Informacje o Instytucji Audytowej:

  • Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, do zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej należy audyt gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej; Szef KAS pełni funkcję Instytucji Audytowej w Polsce.
  • Zadania Instytucji Audytowej są realizowane przez pracowników zatrudnionych w wyodrębnionej komórce Ministerstwa Finansów, Departamencie Audytu Środków Publicznych oraz w 17 komórkach audytu izb administracji skarbowej.
  • W odniesieniu do programów operacyjnych służby KAS przeprowadzają corocznie:
    • Audyty prawidłowego funkcjonowania systemów zarządzania i kontroli, obejmujące instytucje systemu;
    • Audyty operacji (projektów), obejmujące instytucje, które podpisały umowę z beneficjentem. Czynności w ramach audytu realizowane są także bezpośrednio w odniesieniu do beneficjentów funduszy.
  • W 2018 roku Instytucja Audytowa przeprowadziła ponad 2000 audytów w 30 programach operacyjnych i funduszach rolnych.

Zdjęcia (3)