Fałszywe faktury warte 50 mln euro. Włoska mafia w Polsce
30.11.2022
- Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) wykryły, że w Polsce działa zorganizowana włosko-polska grupa przestępcza. KAS i CBŚP wsparły włoską służbę celną i policję.
- Międzynarodowa grupa przestępcza wykorzystywała rachunki bankowe polskich firm do prania pieniędzy.
- Zlikwidowana grupa miała powiązania z włoską organizacją przestępczą.
Międzynarodowa współpraca
Proceder prania pieniędzy wykryto dzięki międzynarodowej współpracy służb w ramach projektu ICAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta).
Funkcjonariusze KAS nawiązali kontakt z oficerem łącznikowym polskiej policji w Rzymie oraz funkcjonariuszami włoskich służb celnych (Guardia di Finanza). Wymiana informacji pozwoliła ustalić jak działała grupa przestępcza.
„Wyprane” miliony
Grupa przestępcza działała w Polsce i we Włoszech. Jej członkowie tworzyli spółki i wystawiali nierzetelne dokumenty, które potwierdzały fikcyjne transakcje. Wystawione faktury pro-forma, pozwalały uniknąć konsekwencji podatkowych, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków finansowych na rachunkach bankowych poszczególnych firm.
Wartość fikcyjnych transakcji szacuje się na ponad 50 mln euro.
Europejski nakaz aresztowania 3 Polek
Grupa składała się z co najmniej 30 osób, które współpracowały z ‘Ndrànghetą, najpotężniejszą obecnie organizacją przestępczą we Włoszech.
Trzy osoby spośród zatrzymanych to obywatelki Polski. Były w zarządach fikcyjnych firm, których rachunki służyły do transferu pieniędzy należących do grup przestępczych.
Kurierzy zatrzymani, miliony zabezpieczone
Gotówkę z banków w Polsce wypłacały tylko tzw. zaufane osoby. Jedna z zatrzymanych kobiet przyznała się, że wypłaciła z banku ponad 15 mln euro. Gotówkę przekazywała kurierom, którzy w Włoszech rozliczali się z organizatorami procederu. Dwóch z nich zatrzymano w drodze powrotnej do Włoch. W samochodzie, którym podróżowali, było blisko 500 tys. euro.
Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości prawie 12 mln euro, w tym m. in. cztery wille znajdujące się nadmorskich i górskich kurortach, samochody, motocykle, biżuterię i luksusowe zegarki.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Guardia di Finanza – wyspecjalizowana włoska policja podległa Ministerstwu Gospodarki i Finansów w Rzymie, zajmuje się zwalczaniem przestępstw gospodarczych oraz pełni funkcję straży celnej.
‘Ndràngheta – włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii, która jest głównym terenem jej działań.