Finał programu Finansoaktywni. Misja: Planujemy Budżet za nami!
05.11.2020
- Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński spotkał się online z laureatami VI edycji programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów (MF) „Finansoaktywni”.
- Nagrodziliśmy 10 zespołów z całej Polski, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniem konkursowym.
- Było nim stworzenie projektu inwestycji realizowanej z budżetu partycypacyjnego i wypromowanie go w szkole lub środowisku lokalnym.
Interaktywna gra miejska, nowoczesny skatepark, a może miejsce spotkań dla wszystkich pokoleń? Uczniowie z całej Polski wykazali się ogromną kreatywnością i zgłosili wiele ciekawych przedsięwzięć. Cel był jeden – stworzenie projektu inwestycji zrealizowanej z budżetu obywatelskiego. Spośród 118 zgłoszeń Kapituła konkursu wyłoniła 10 najlepszych prac, które wyróżniały się nie tylko pomysłowością i oryginalnością, ale przede wszystkim możliwością realizacji. W nagrodę uczniowie otrzymają aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a ich opiekunowie czytniki e-booków.
„Wierzę, że program Finansoaktywni to idealny sposób na dbanie o edukację finansową młodego pokolenia. Z pewnością wiedza o tym, jak planować budżet i jak odpowiedzialnie wydawać pieniądze, przyda się uczniom nie tylko, żeby zdobyć kolejne nagrody, ale przede wszystkim zostanie wykorzystana w życiu codziennym. Cieszę się, że nasz program edukacyjny budzi tak duże zainteresowanie wśród uczniów z całego kraju” – powiedział minister Tadeusz Kościński.
„Finansoaktywni” cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. W ciągu 6 lat program dotarł do 4370 szkół w całej Polsce.
Finansoaktywni vol. 6
„Finansoaktywni” to program edukacyjny, który przybliża świat podatków i finansów uczniom szkół podstawowych (klasy V-VIII). Ma pobudzić uczniów do zdobycia praktycznych umiejętności finansowych, które w przyszłości będą mogli z sukcesami wykorzystywać w dorosłym życiu.
W tegorocznej edycji „Planujemy budżet” chodziło o zapoznanie młodzieży z pojęciem budżetu i uświadomienie im, jak duże znaczenie ma budżet i w jaki sposób można decydować o wydatkach w swojej okolicy. Wspólnie ze specjalistami przygotowaliśmy bezpłatne pakiety edukacyjne: 525 wysłaliśmy do szkół, a niemal 300 pobrano ze strony internetowej. Na ich podstawie nauczyciele przeprowadzali w szkole lekcję. Zdobyta wiedza pozwoliła uczniom przygotować propozycję inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego do wysokości 100 tys. zł.
„W tej edycji do programu zgłosiło się ponad 800 szkół i wzięło w niej udział ponad 33 tys. uczniów. Taka frekwencja cieszy nas ogromnie” – dodaje szef MF.
W finale, który w tym roku odbył się zdalnie, oprócz uczniów wzięli udział także ich nauczyciele – opiekunowie zwycięskich zespołów, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, członkowie Komisji Konkursowej i zaproszeni goście. W gali uczestniczył także tegoroczny ambasador programu – youtuber Maciej „Sheo” Ejsmont.
„Przepięknie definiujecie potrzeby waszego otoczenia. Widzę w was dużo wrażliwości społecznej w tym co planujecie. Wykazaliście się niesamowitą kreatywnością i wszyscy możecie być dumni” – powiedziała do laureatów dyrektor generalna MF Renata Oszast.
Nagrodzone projekty
Najlepiej z zadaniem konkursowym Finansoaktywnych poradziły sobie następujące uczniowskie zespoły:
- projekt pt. „KINO PLENEROWE – ALTERNATYWA NA NUDĘ” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Wysokiej,
- projekt pt. „SZLAKIEM MARII” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej z Suwałk,
- projekt pt. „GRA MIEJSKA W BOBOLICACH – ŚLADAMI BARANKA” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach,
- projekt pt. „THE ULTIMATE ANGELS” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Zespole Edukacyjnym nr 9 w Zielonej Górze,
- projekt pt. „BEE ECO” – autorami są uczniowie i uczennica ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 PTO w Białymstoku,
- projekt pt. „LETNI CHILL” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 120 im. Konstytucji 3 Maja z Łodzi,
- projekt pt. „APTEKA – OD AKTYWNOŚCI DO ZDROWIA I WITALNOŚCI” – autorami są uczniowie i uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu,
- projekt pt. „PARK MŁODZIEŻY” – autorami są uczennice i uczeń Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie,
- projekt pt. „SKATEPARK DLA WLENIA” – autorkami są uczennice z Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu,
- projekt pt. „ROWEREM DO SZKOŁY” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli.
Strona programu: finansoaktywni.pl / Facebook: facebook.com/Finansoaktywni/