KAS uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
04.09.2019
- W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie oddano hołd inspektorom celnym i kolejarzom zamordowanym 1 września 1939 r.
- W obchodach na Pomorzu uczestniczyli Szef KAS nadinspektor Piotr Walczak oraz z-ca szefa KAS Tomasz Słaboszowski.
- Zastępca szefa KAS Piotr Dziedzic wziął udział w centralnych uroczystościach, które odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.
Kierownictwo KAS uczestniczyło w rocznicowych obchodach w Malborku. Grupa „Sklepy Cynamonowe” przygotowała tam inscenizację historyczną pt. „A więc wojna..." przybliżającą tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Warto przypomnieć, że przed II wojną światową znajdowało się tam przejście graniczne, a na bocznicy kolejowej stały wagony, będące tymczasową siedzibą inspektorów celnych po tym, jak w maju 1939 r. spalono placówkę celną. To w tym właśnie miejscu rankiem 1 września 1939 r., podczas ostrzelania przez pociąg pancerny, ranni zostali inspektorzy celni: Józef Król i Ludgard Rakowski.
Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej kultywują pamięć o poległych w czasie II wojny światowej inspektorach celnych. To nasi bohaterowie a nasza obecność w Malborku, gdzie stoi pomnik im poświęcony jest obowiązkiem i wyrazem wielkiego szacunku dla ich patriotycznej postawy. Oddajemy cześć chlubnej historii polskiej administracji skarbowej, aby pamięć o niej była zachowana przez następne pokolenia – powiedział Szef KAS Piotr Walczak.
Uroczystość w Malborku zakończono Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Celników Polskich.
Dalsze wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce w Szymankowie. W 1939 roku polscy urzędnicy celni i kolejarze na stacji w Szymankowie zidentyfikowali pociąg z niemieckimi oddziałami szturmowymi, przebranymi w polskie mundury. W tym samym czasie do budynku szymankowskiego dworca, w którym mieściła się polska placówka celna i administracja kolejowa, weszli hitlerowscy bojówkarze i zabili kilku urzędników. Polacy nie dali się jednak zaskoczyć i wystrzelili w powietrze race sygnałowe, ostrzegając w ten sposób polskich żołnierzy broniących mostu w Tczewie. Równocześnie skierowali niemiecki pociąg pancerny na ślepy tor uniemożliwiając hitlerowcom kontynuowanie operacji przeciwko polskiej załodze mostu. Działania celników i kolejarzy w Szymankowie dały wystarczająco dużo czasu polskim żołnierzom w Tczewie na zadanie znaczących strat atakującym ich Niemcom, zaś saperom czas na wysadzenie strategicznego mostu granicznego nad Wisłą. Za swój udział w tych wydarzeniach polscy urzędnicy celni i kolejowi zapłacili najwyższą cenę - zostali wymordowani przez bojówki niemieckie w kilka chwil po opanowaniu stacji przez Niemców. W nocy i nad ranem 1 września 1939 roku, zamordowano w Szymankowie 21 Polaków - celników i kolejarzy.
W trakcie uroczystości złożono wieńce pod tablicą pamięci na dworcu kolejowym oraz pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez hitlerowców funkcjonariuszy celnych i kolejarzy.
Kolejarze oddali hołd zamordowanym kolegom i celnikom przeciągłym gwizdem lokomotyw.
Rzadko się zdarza aby relacja z wydarzeń historycznych była czarno-biała. Otóż historia 1 września 1939 w Szymankowie właśnie taka była. Po jednej stronie stała odwaga i prawda, po drugiej bestialstwo i kłamstwo. Polscy kolejarze i celnicy padli ofiarą niewyobrażalnej zbrodni, zamordowano ich wraz z rodzinami. Pielęgnowanie pamięci o bohaterstwie uczestników tego wojennego dramatu, jest naszym patriotycznym obowiązkiem, a ich niezłomna postawa powinna być dla nas wzorem do naśladowania – powiedział w Szymankowie zastępca Szefa KAS Tomasz Słaboszowski.
Uroczystości na wybrzeżu zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Ofiar Wojny w Tczewie.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów na Pomorzu, który odczytano w Malborku, Szymankowie i Tczewie. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy (link do oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej)
Imprezą towarzyszącą obchodom w Tczewie był piknik historyczno-militarny, w którym uczestniczyli m.in. pracownicy i funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Na nadwiślańskim bulwarze zaprezentowano historyczne eksponaty oraz elementy współczesnego wyposażenia Służby Celno-Skarbowej.