KAS udaremniła przemyt 8,5 tys. chronionych pijawek
18.11.2022
- Przemyt 8,5 tys. żywych pijawek lekarskich udaremnili funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na przejściu granicznym w Budomierzu.
- Zwierzęta należą do gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES).
Wideo
Funkcjonariusze natrafili na pijawki w trakcie kontroli autokaru, wjeżdżającego do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. Zwierzęta ukryte były w płóciennych workach owiniętych mokrą gazetą. Te z kolei umieszczono w kartonach w luku bagażowym autokaru.
8,5 tys. wykrytych pijawek o wadze 12 kg należy do gatunku Hirudo verbana, chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane.
Podejrzany o przemyt kierowca autokaru, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. 24-letni mężczyzna wpłacił 2 tys. zł na poczet grożącej mu kary. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
Zdrowie i bezpieczeństwo
Poza naruszeniem przepisów związanych z przewozem pijawek przez granicę, KAS zwraca uwagę także na aspekt zdrowia i bezpieczeństwa. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań.
Przewóz przez granicę okazów CITES
KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.