Krajowa Administracja Skarbowa i PKN ORLEN wspólnie walczą z szarą strefą
09.05.2019
- 15 nowoczesnych samochodów przekazał PKN ORLEN Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
- Radiowozy trafią do 9 województw, gdzie będą wykorzystywane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej m.in. podczas kontroli na drogach.
„Walka z szarą strefą w obrocie paliwami jest dla nas kluczową kwestią przy uszczelnianiu systemu podatkowego. Dzięki realizacji przez KAS działań kontrolnych w obszarze towarów akcyzowych i podatku VAT skutecznie redukujemy szarą strefę i wspieramy uczciwe firmy. Przekłada się to na realny wzrost wpływów do budżetu państwa” – powiedział wiceminister finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.
W trakcie spotkania z Prezesem Zarządu PKN ORLEN Danielem Obajtkiem, które odbyło się w siedzibie Krajowej Szkoły Skarbowości w Otwocku, Szef KAS Marian Banaś podkreślił dobrą współpracę administracji skarbowej z branżą paliwową. „Współpraca ta oparta jest na partnerstwie, które przynosi wymierne korzyści budżetowe dla naszego kraju oraz biznesowe dla podmiotów legalnie działających na rynku paliw.” – zaznaczył wiceminister.
„Wdrożony przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet paliwowy i podjęte przez rząd działania na rzecz walki z szarą strefą, pokazały z jak olbrzymią skalą problemu mieliśmy wcześniej do czynienia. Wzrost legalnej konsumpcji oznacza nie tylko większe przychody Koncernu i lepszą jakość paliw dla klientów, ale także większe wpływy do budżetu państwa. W ubiegłym roku odprowadziliśmy do budżetu 36 mld zł, to o 11 mld zł więcej niż w roku 2015. W tym kontekście szczególnie ważne jest kontynuowanie działań na rzecz legalnego rynku paliw, w które jako największa polska firma paliwowa aktywnie się włączamy” – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Nowoczesny sprzęt to większa skuteczność
15 nowoczesnych radiowozów (10 z napędem hybrydowym i 5 z elektrycznym) przekazanych przez PKN ORLEN, wzmocni flotę samochodów KAS w 9 województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, wielkopolskim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim. Samochody będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli realizowanych w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów oraz do działań kontrolnych na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Katowicach.
SENT – skuteczne narzędzie do walki z szarą strefą
Jednym z elementów uszczelniania systemu podatkowego, którego wykorzystanie bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie szarej strefy, szczególnie w obrocie paliwami, jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). To skuteczne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi i próbują wyłudzać nienależne zwroty VAT.
Systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów objęte są: paliwa, alkohole całkowicie i częściowo skażone, oleje roślinne, susz tytoniowy, towary do produkcji papierosów oraz leki zagrożone brakiem dostępności dla polskich pacjentów. W październiku 2018 r. uruchomiono tzw. moduł GEO rejestru SENT przekazujący dane lokalizacyjne przewożonych i zgłoszonych do rejestru SENT towarów. Dzięki tym danym KAS może kontrolować przewozy w miejscu dostawy, czy w trakcie przewozu. Działania kontrolne prowadzone na podstawie analiz wykonywanych w czasie rzeczywistym, umożliwiających szybką reakcję Służby Celno-Skarbowej.
W ciągu dwóch lat funkcjonowania SENT (kwiecień 2017 – kwiecień 2019) odnotowano ponad 6 mln 600 tys. zgłoszeń przewozu towarów wrażliwych, przeprowadzono ponad 900 tys. kontroli i ujawniono ponad 10 tys. nieprawidłowości.
„Dzięki działaniom prewencyjnym prowadzonym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (np. SENT) i stałej obecności funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na drogach, możemy skutecznie kontrolować przewozy m.in. paliw i zapobiegać oszustwom podatkowym. W ten sposób wzmacniamy uczciwą konkurencję.” – dodał zastępca Szefa KAS nadinspektor Piotr Walczak.
Materiały
Prezentacja: Resort finansów i PKN ORLEN łączą siły w walce z szarą strefąmf_kas_orlen_samochody_final.pdf 2.10MB