W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nielegalne fabryki papierosów zlikwidowane. Ponad 8 ton tytoniu i blisko 200 tys. szt. papierosów w magazynach

08.08.2022

Maszyna do produkcji papierosów.
  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) skontrolowały 11 miejsc w Radomiu i pow. radomskim.
  • Funkcjonariusze znaleźli papierosy, tytoń, poligrafię oraz kompletne linie produkcyjne.
  • 6 osób zostało zatrzymanych.
  • Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Wideo

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) oraz Zarządu CBŚP w Warszawie, w ramach zwalczania nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych, skontrolowali 11 miejsc na terenie pow. radomskiego.

9 celnych „strzałów”

Tylko w dwóch wytypowanych do kontroli miejscach, funkcjonariusze nie znaleźli nic podejrzanego. Na pozostałych posesjach, w zaparkowanych samochodach, magazynach oraz lokalach mieszkalnych były papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz tytoń niewiadomego pochodzenia.

W skontrolowanych lokalizacjach znajdowały się urządzenia do produkcji papierosów, które pozwoliłyby na uruchomienie 5 nielegalnych fabryk. Ich wartość szacuje się na około 10 mln zł.

Funkcjonariusze znaleźli również 6 ton poligrafii ze znakiem towarowym jednej ze znanych firm tytoniowych, 4 mln filtrów, a także 2,3 tys. rolek (w tym m.in. bibułę i folię) niezbędnych do produkcji i pakowania papierosów.

8 ton tytoniu, 200 tys. papierosów

Wspólna akcja KAS i CBŚP zakończyła się przejęciem ponad 8 ton tytoniu, blisko 200 tys. papierosów oraz około 700 kg suszu, pyłu i odpadów tytoniowych. Wartość rynkowa tego towaru to ponad 6 mln zł.

Kara grzywny lub więzienie

Zatrzymanym właścicielom posesji za przechowywanie, przewożenie, nabywanie lub przesyłanie nielegalnych wyrobów akcyzowych, grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Możliwe jest też zastosowanie tych kar łącznie.

W Prokuraturze Rejonowej Radom-Wschód w Radomiu przedstawiono zatrzymanym zarzuty karne skarbowe i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Całość zatrzymanego towaru znajduje się w Magazynie Depozytowym MUCS w Warszawie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}