Nowy skaner RTG na przejściu granicznym w Budomierzu
13.07.2022
- Na przejściu granicznym w Budomierzu oddano do użytku nowy skaner RTG. Umożliwi kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, oraz ładunków cargo.
- Oddany do użytku skaner jest już czwartym wielkogabarytowym, stacjonarnym urządzeniem RTG Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w województwie podkarpackim. Jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na granicy Unii Europejskiej.
- W trakcie uroczystszości wręczono 17 awansów funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, w tym 5 oficerskich.
Urządzenie RTG na przejściu granicznym w Budomierzu
Nowy skaner RTG na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na granicy Unii Europejskiej. Kosztował ponad 13 mln zł. Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji KAS.
Wśród podstawowych zadań KAS jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego naszego państwa, ale również zagwarantowanie bezpieczeństwa polskich obywateli, bezpieczeństwa współpracy transgranicznej oraz zwalczanie przestępczości gospodarczej. Prawidłowa realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez wykorzystania nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu
– powiedział Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.
Skaner RTG umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie jest wyposażone w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS będą mogli bezpiecznie prześwietlać towary przemieszczające się przez granicę.
Dzięki funkcjonującym do tej pory urządzeniom RTG, Krajowa Administracja Skarbowa na Podkarpaciu wielokrotnie wykryła przemyt rekordowych ilości papierosów czy narkotyków. W ubiegłym roku udaremniliśmy wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 10 mln szt. papierosów. Przypomnę, że rekordowym nie tylko w skali kraju, ale i Unii Europejskiej było wykrycie z pomocą skanera 150 kg heroiny na przejściu granicznym w Medyce
– wskazał dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek.
Dzięki kontroli prowadzonej za pomocą nowoczesnego sprzętu rentgenowskiego obniżeniu ulegają koszty kontroli, ponieważ prześwietla się całe środki transportu, bez potrzeby ich rozładunku oraz skraca się czas wykonywania kontroli fizycznej towaru, niejednokrotnie czasochłonnej, kosztownej i skomplikowanej technicznie.
Wielkogabarytowe urządzenie RTG dla Oddziału Celnego w Budomierzu to kolejne już w naszym województwie doskonałe narzędzie do walki z przestępczością na naszej wschodniej granicy. To nowoczesne urządzenie , które z całą pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa oraz w znacznym stopniu przyśpieszy i usprawni kontrolę przewożonych towarów, skracając czas odprawy i obniżając związane z tym koszty
– powiedziała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.
Uroczyste wręczenie awansów
Ostatnie kilka miesięcy pokazały odpowiedzialną i zaangażowaną postawę funkcjonariuszy podkarpackiej KAS. W trakcie uroczystego apelu wręczono 17 awansów funkcjonariuszom celno-skarbowym, w tym 5 oficerskich.
Stawiliście tutaj czoła zupełnie niespodziewanej i trudnej sytuacji, byliście najbliżej ludzi, którzy uciekali przed wojennym zagrożeniem – dlatego poza sprawnymi odprawami dziękuję także za każdy ciepły gest, życzliwość i wsparcie jakiego udzielaliście szczególnie kobietom i dzieciom. Na granicy państwa, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej jest jedną z pierwszych osób, z którymi uchodźcy z Ukrainy mają kontakt. Dzięki Waszej postawie, ten mundur kojarzy się z bezpieczeństwem i pomocą
– powiedział dyrektor Witold Mrozek.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podziękował również wszystkim obecnym na uroczystości przedstawicielom władz, służb i instytucji za wsparcie i partnerską współpracę w tych szczególnie ważnych działaniach dla polsko-ukraińskiej granicy.
Wielkogabarytowe urządzenia RTG w województwie podkarpackim
Jest to już czwarte wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG podkarpackiej KAS i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej. Pozostałe skanery tego typu działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu. Uzupełnieniem stacjonarnych urządzeń RTG podkarpackiej KAS są 2 mobilne skanery do prześwietlania pojazdów, wykorzystywane przez funkcjonariuszy w trakcie działań kontrolnych prowadzonych poza obrębem przejść granicznych.