W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. KAS uczciła poległych bohaterów

01.09.2023

Warta honorowa przy pomniku.
  • W Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie upamiętniono bohaterską postawę inspektorów celnych i kolejarzy zamordowanych 1 września 1939 r.
  • W uroczystościach wzięli udział m.in. szef Krajowej Administracji Skarbowej insp. Bartosz Zbaraszczuk, oraz zastępcy szefa KAS insp. Mariusz Gojny i Anna Chałupa.

Szef KAS insp. Bartosz Zbaraszczuk, zastępcy szefa KAS insp. Mariusz Gojny i Anna Chałupa oraz przedstawiciele Izb Administracji Skarbowych, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętnienia wybuchu II wojny światowej.

Malbork-Kałdowo, Szymankowo, Tczew

Uroczyste obchody rozpoczęły się przy Pomniku Celników Polskich w Malborku. Po apelu pamięci delegacje złożyły wieńce.

Dziś, w 84. rocznicę składamy hołd obrońcom naszej Ojczyzny, szczególnie polskim celnikom, którzy już w pierwszych godzinach wojny stawili skuteczny opór hitlerowskim najeźdźcom, płacąc za to często najwyższą cenę życia

– powiedział szef KAS.

Przed II wojną światową w Malborku – Kałdowie znajdowało się przejście graniczne, a na bocznicy kolejowej stały wagony, które były tymczasową siedzibą inspektorów celnych po tym, jak w maju 1939 r. spłonęła ich placówka.

Obchody kontynuowano w Szymankowie. Delegacje wzięły udział w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej, a następnie udały się na dworzec PKP, gdzie po modlitwie w intencji pomordowanych złożono wieńce. Minister Bartosz Zbaraszczuk podczas przemówienia oddał hołd kolejarzom i urzędnikom skarbowym zamordowanym za wolność ojczyzny.

Spotykamy się w tym miejscu, ponieważ to w Szymankowie 1 września 1939 roku, zamordowanych zostało dwudziestu jeden polskich celników i kolejarzy

powiedział minister.

Ostatnia część uroczystości odbyła się w Tczewie przed pomnikiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Delegacje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, prezesa Rady Ministrów oraz Krajowej Administracji Skarbowej złożyły kwiaty i znicze przy Kamieniu Pamięci, a dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Będkowska-Cela odczytała list od szefa KAS.

Po zakończeniu uroczystości odbył się piknik historyczno-militarny, podczas którego zaprezentowano m.in. zabytkowe umundurowanie i broń z czasów II wojny światowej oraz przeprowadzono pokaz musztry kawalerskiej.

Bohaterscy obrońcy

1 września 1939 roku, około godziny 4.30, w Szymankowie na Żuławach, Niemcy zamordowali dwudziestu jeden polskich celników i kolejarzy, którzy uniemożliwili przejazd niemieckiego pociągu pancernego i przekazali informację polskim żołnierzom, broniącym mostu w Tczewie. Ten bohaterski czyn spowolnił działania wojsk niemieckich, które podstępem chciały zdobyć strategiczną przeprawę przez Wisłę. Bojówkarze z tzw. grupy Medema, których nazywano „maszynami do zabijania”, zamordowali w Szymankowie 21 Polaków, głównie celników i kolejarzy. Były to jedne z pierwszych ofiar II wojny światowej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}