Opolska KAS udaremniła nielegalny przewóz śmieci
27.11.2019
- Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali do kontroli pojazd przewożący ponad 21 ton odpadów, które zamiast tworzyw przeznaczonych do recyclingu, zawierały zmieszane odpady komunalne.
- Transport nielegalnych śmieci został zawrócony do Niemiec.
Funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, przewożący odpady o nieprzyjemnym i intensywnym zapachu. Rozbieżności stwierdzone w wyniku kontroli wzbudziły podejrzenia kontrolujących. Z dokumentacji wynikało, że w pojeździe miały znajdować się tworzywa sztuczne, przeznaczone do recyklingu. Opinia wydana przez wezwanego na miejsce kontroli przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdziła, że przewożone śmieci składały się z mieszaniny różnych odpadów, również komunalnych.
KAS podjęła działania, uniemożliwiające wprowadzenie na terytorium Polski nielegalnych odpadów, szkodzących środowisku naturalnemu. Zawiadomiono Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który nakazał wywóz odpadów do nadawcy transportu z Niemiec.
Naczelnik Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu zarządził na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej konwój naczepy z towarem. Zobowiązał również przewoźnika, aby przejazd do miejsca wskazanego przez przewoźnika, jako miejsca przekroczenia granicy, odbył się pod nadzorem wyspecjalizowanej jednostki działającej w zakresie ochrony osób i mienia, wynajętej przez osobę odpowiedzialną i na jej koszt.
W sprawie toczy się postępowanie administracyjne. Przewoźnikowi grozi łączna kara w wysokości 25 tys. zł. Dodatkowo, na podstawie przepisów kodeksu karnego, w zakresie przestępstw przeciwko środowisku, za przywożenie odpadów z zagranicy lub wywóz odpadów za granicę, przewoźnikowi może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
***
Liczba dokonywanych przez KAS ujawnień nielegalnego przemieszczania odpadów stale wzrasta. W 2017 r. odnotowano 74 takie ujawnienia, w 2018 r. – 212, w 2019 r. (od 1 stycznia do 31 października) – 262. Zwiększa się też ilość zatrzymywanych przez KAS odpadów: w 2017 r. – 329 ton, w 2018 r. – ok. 3 tys. ton, w 2019 r. (od 1 stycznia do 31 października) - 5,5 tys. ton.