W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie projektu „Rozszerzenie Programu Współdziałania w Belgii i Polsce”

02.02.2024

Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, administracji podatkowej Belgii, Komisji Europejskiej (DG Reform) i firmy PWC.
  • 1 lutego 2024 r. w Ministerstwie Finansów spotkali się przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, administracji podatkowej Belgii, Komisji Europejskiej (DG Reform) i firmy PWC.
  • Uczestnicy spotkania podsumowali realizację projektu rozszerzenia Programu Współdziałania w Belgii i Polsce.

W ramach projektu „Rozszerzenie Programu Współdziałania w Belgii i Polsce” została opracowana wstępna propozycja strategii rozwoju i plan działania dotyczące wdrożenia usprawnień oraz rozszerzenia Programu Współdziałania o średnie firmy i grupy kapitałowe. Rozwiązania te zostaną wykorzystane przy podejmowaniu decyzji o rozwoju Programu Współdziałania w Polsce.

W ramach projektu przeprowadzone zostały także szkolenia dla trenerów. Przygotowane zostały materiały szkoleniowe i wytyczne dla audytorów w zakresie oceny dojrzałości ram wewnętrznego nadzoru podatkowego w firmach. Wsparcie szkoleniowe wzmocni kompetencje zespołów audytowych. Dzięki temu KAS będzie świadczyć usługi w tym zakresie na jeszcze wyższym poziomie.

Opracowana została również strategia komunikacji z podatnikami i klientami wewnętrznymi w ramach Programu Współdziałania. Strategia pomoże KAS w nowoczesny i efektywny sposób komunikować się z interesariuszami.

Projekt został zrealizowany we współpracy z wykonawcą - firmą PWC.

Program Współdziałania

Celem Programu jest zapewnienie przestrzegania prawa podatkowego, przy aktywnym wsparciu KAS uwzględniającym indywidualne potrzeby i oczekiwania kluczowych podatników.

Obecnie, w fazie pilotażu trwającej do 2025 r., program skierowany jest do dużych podmiotów gospodarczych osiągających przychody powyżej 50 mln euro, a jego zakres obejmuje podatki pozostające we właściwości KAS.

Więcej informacji o Programie Współdziałania na podatki.gov.pl.

Strategia rozszerzenia Programu Współdziałania

Strategia rozszerzenia Programu Współdziałania obejmuje wdrożenie szeregu zmian organizacyjnych. Zakłada umożliwienie udziału w Programie grupom kapitałowych i średnim firmom o przychodach od 10 do 50 mln Euro.

Opracowanie strategii poprzedzone zostało badaniami, wywiadami, warsztatami z udziałem podatników, przedstawicieli MF, audytorów KAS i ekspertów oraz wizytami studyjnymi w Irlandii i Francji.

Strategia w ramach projektu TSI nie jest wiążąca dla Polski. Rezultatem projektu ma być lepsze zrozumienie i przygotowanie do szerszego wykorzystania Programu Współdziałania.

Projekt „Rozszerzenie Programu Współdziałania w Belgii i Polsce” jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach instrumentu wsparcia technicznego (Technical Support Instrument TSI).

{"register":{"columns":[]}}