W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie w sprawie zwalczania nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków

07.02.2020

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej pozują do zdjęcia
  • Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Straży Granicznej podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zwalczaniu nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków.
  • Porozumienie określa ramy współpracy w zakresie udzielania sobie wzajemnej pomocy w zakresie kontroli, wymiany informacji, szkoleń i wymiany doświadczeń.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej KAS kontrolują obrót towarowy z zagranicą, kontrolują m.in. przywóz i wywóz dzieł sztuki. Sprawdzają je pod względem fiskalnym oraz legalność ich pochodzenia, a także czy obiekty te nie stanowią straty wojennej.

KAS od lat ściśle współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jednostkami mu podległymi: Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Placówkami Muzealnymi, Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków, ale także Policją i Strażą Graniczną. Dzięki zaangażowaniu tych instytucji i wymianie informacji między nimi, możliwa jest walka z przestępczością przeciwko zabytkom.

W ostatnich latach KAS ujawniła kilkaset cennych obiektów, które w wyniku orzeczeń sądowych i decyzji konserwatorów zabytków, zasiliły zbiory polskich muzeów. Na przykład 90 proc. kolekcji unikatowego Muzeum Ikon w Supraślu to obiekty zajęte przez organy celno-skarbowe. KAS walczy także z handlem falsyfikatami dzieł sztuki.

Strony porozumienia działają wspólnie w międzynarodowych operacjach przeciwko kradzieżom i nielegalnemu obrotowi dobrami kultury, jak Pandora i Athena, koordynowanych przez Interpol i Światową Organizację Ceł (WCO).

Strony porozumienia zobowiązały się do dalszego efektywnego współdziałania, oceny realizacji jego postanowień oraz uzgadniania dalszych kierunków działań, które mają na celu ograniczenie szeroko pojętej przestępczości przeciwko zabytkom.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}