Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
W ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (FBW) Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w komponencie „Policja” zrealizowała projekt nr PL/2018/PR/0064 pn. „Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości”.
Całkowity budżet projektu wyniósł 2 937 875,00 PLN, w tym dofinansowanie ze środków FBW 75% w kwocie 2 203 406,25 PLN.
Projekt składał się z części szkoleniowych przygotowanych na potrzeby funkcjonariuszy i pracowników KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości i miał na celu przeszkolenie ich z zakresu taktyki i techniki interwencji z wykorzystaniem broni palnej, techniki i taktyki jazdy w warunkach specjalnych, szkoleń językowych, informatyki śledczej oraz taktyki i techniki przesłuchań.
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu kompetencji funkcjonariuszy i pracowników KAS, przede wszystkim w zakresie rozwoju umiejętności, wiedzy specjalistycznej, stosowania procedur, użytkowania oraz obsługi baz danych i narzędzi informatycznych wykorzystywanych do prewencji i walki z przestępczością. Przeprowadzenie szkoleń miało również na celu poprawę biernego i czynnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwiększenie umiejętności komunikacji funkcjonariuszy i pracowników KAS w językach obcych, które usprawnią pracę podczas działań kontrolnych i przyczynią się do wzrostu jakości poziomu kontroli i obsługi podróżnych.
Szkolenia były dedykowane dla łącznie około 1 175 funkcjonariuszy i pracowników KAS, realizujących zadania z obszaru zwalczania przestępczości.
W ramach projektu zrealizowano następujące moduły szkoleniowe:
- Szkolenia z zakresu techniki i taktyki jazdy w warunkach specjalnych
Tematyka szkoleń obejmowała m.in.: doskonalenie omijania przeszkód na nawierzchniach śliskich, tor przeszkód, doskonalenia jazdy w poślizgu – troleje, zasady zachowania się podczas dachowania auta na symulatorze, naukę hamowania na granicy utraty przyczepności na nawierzchni śliskiej, obroty auta o 360 st. Altonen, ekonomiczna jazda pojazdem – eko driving. Przeszkolono łącznie 360 osób.
- Szkolenia z zakresu taktyki i techniki interwencji z wykorzystaniem broni palnej
Zakres tematyczny szkoleń obejmował tematykę związaną m.in. z wykorzystaniem broni palnej i/lub środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez Służbę Celno - Skarbową, z uwzględnieniem gradacji ich użycia lub wykorzystania; taktykę przeszukania pomieszczeń, pojazdów, osób, taktykę realizacji czynności służbowych.
Szkolenia zostały podzielone na dwie części. Pierwsza część była dedykowana dla instruktorów z zakresu taktyki i techniki interwencji i w ramach tej części przeszkolono 79 osób. Druga część była dedykowana dla pozostałych funkcjonariuszy KAS, którzy realizowali zadania wymagające od nich posiadania umiejętności z zakresu taktyki i techniki interwencji. W tej części przeszkolono przeszkolenie 240 osób.
- Szkolenia językowe
Zakres tematyczny szkoleń językowych (angielski, niemiecki, rosyjski) obejmował w szczególności takie zagadnienia jak konwersacje uwzględniające słownictwo z zakresu cła, prawa, podatków, dokumentów celnych oraz zadań i procedur stosowanych przez KAS, z zakresu rozpoznawania, wykrywania i zwalczania przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, z zakresu kontroli celnej: kontrola osób, w tym rewizja osobista, kontrola bagażu, przeszukanie środków transportu.
W ramach ww. szkoleń przeszkolono 247 osób.
- Szkolenia z zakresu informatyki śledczej
W ramach przedmiotowych szkoleń przeszkolono łącznie 40 osób w ramach dwóch bloków tematycznych:
- odzyskiwanie danych: metody zabezpieczenia nośników w celu zachowania integralności danych, techniki odzyskiwania danych, przypadki utraty danych, procesy odzyskiwania danych, działania profilaktyczne.
- analiza urządzeń mobilnych i aplikacji mobilnych: zabezpieczanie informacji (sms, mms, maile, połączenia, kontakty) z urządzeń mobilnych (telefony komórkowe, smartfony, tablety) za pomocą narzędzi wykorzystywanych w informatyce śledczej oraz umiejętność samodzielnej ekstrakcji danych z aplikacji w oparciu o najlepsze praktyki Mobile Forensics.
- Szkolenia z zakresu metod i technik prowadzenia przesłuchań
Zakres szkoleń obejmował zagadnienia takie jak metody i techniki przesłuchań, rodzaje rozmów i przesłuchań, rodzaje i wykrywanie kłamstw, organizację i cel przesłuchania. W ramach przedmiotowych szkoleń przeszkolono 209 osób.
Realizacja projektu zakończyła się w sierpniu 2021 r.
Projekt nr PL/2018/PR/0064 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Bezgraniczne bezpieczeństwo
- Pierwsza publikacja:
- 21.02.2019 14:19 Łukasz Zieliński
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Łukasz Zieliński
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO | 3.0 | 19.11.2021 10:27 Marcin Kropisz |
Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO | 2.0 | 10.11.2021 11:18 Marcin Kropisz |
Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO | 1.2 | 11.04.2019 09:20 Łukasz Zieliński |
Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO | 1.1 | 22.02.2019 11:54 Łukasz Zieliński |
Projekt pn. Podnoszenie poziomu kompetencji kadr KAS odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości w ramach FUNDUSZU BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO | 1.0 | 21.02.2019 14:19 Łukasz Zieliński |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP