W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publikacja projektów dokumentacji integracyjnej z System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS

02.07.2020

Bramki poboru opłat drogowych, na pierwszym planie biały samochód osobowy.
  • Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) odpowiada za Krajowy System Poboru Opłat.
  • Dotychczasowy system zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r.
  • Trwają prace nad nowym, opartym na technologii pozycjonowania satelitarnego.
  • Ministerstwo Finansów opublikowało projekty kluczowych dokumentów technicznych dla firm zainteresowanych obsługą przewoźników transportowych.

Określają one sposób integracji z nowym systemem oraz informację o tym jak przeprowadzić testy integracyjne.

Przepisy ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych i niektórych innych ustaw zakładają powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, która zastąpi obecnie stosowaną technologię DSRC.

Podstawowym założeniem nowego systemu jest pozostawienie decyzji o sposobie raportowania korzystającym z dróg publicznych objętych opłatą. Pozwoli to na wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych, czy systemów/urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. Do zapłaty opłaty elektronicznej z wykorzystaniem telefonu komórkowego (smartfon) będzie służyła bezpłatna aplikacja mobilna, dostarczona przez KAS.

Podobne zastosowanie aplikacji mobilnej instalowanej na telefon komórkowy, jak również systemów wykorzystujących technologie pozycjonowania satelitarnego służących do zarządzania flotami pojazdów przez profesjonalnych przewoźników (zewnętrzne systemy lokalizacyjne tzw. ZSL), ma miejsce w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT. Użytkownikom zagwarantowano w nim możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych.

Dokumentacja techniczna dla operatorów OBU i ZSL

Urządzenia ZSL i OBU będą dostarczane na zasadach komercyjnych przez podmioty świadczące usługi w zakresie obsługi firm transportowych tzw. operatorów OBU i ZSL. Dane z urządzeń OBU i ZSL będą przekazywane do systemu na zasadach określonych w dokumencie: Wymogi techniczne przekazywania danych geolokalizacyjnych niezbędnych do poboru opłaty elektronicznej dla Operatorów OBU i ZSL. Przed podłączeniem do systemu operator musi przejść z wynikiem pozytywnym testy integracyjne.

Ministerstwo Finansów opublikowało również projekt dokumentu, który określi sposób ich przeprowadzenia: Informacja na temat sposobu przeprowadzenia testów integracyjnych dla Operatorów OBU i ZSL.

Dokumentacja integracyjna ma umożliwić operatorom OBU i ZSL rozpoczęcia prac nad przygotowaniem urządzeń do przekazywania danych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

Osobą kontaktową w sprawie opublikowanych dokumentów jest pracownik Departamentu Poboru Opłat Drogowych Pan Paweł Celiński (pawel.celinski@mf.gov.pl).

Materiały

PROJEKT Informacja na temat sposobu przeprowadzenia testów integracyjnych dla Operatorów OBU i ZSL v.1.07.2020
PROJEKT​_Informacja​_na​_temat​_sposobu​_przeprowadzenia​_testów​_integracyjny​_v1072020.pdf 0.92MB
PROJEKT Wymogi techniczne przekazywania danych geolokalizacyjnych niezbędnych do poboru opłaty elektronicznej dla Operatorów OBU i ZSL v.1.07.2020
PROJEKT​_Wymogi​_techniczne​_przekazywania​_danych​_geolokalizacyjnych​_v1072020.pdf 1.19MB
{"register":{"columns":[]}}