W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Resort finansów na GovTech Polska poszukuje inteligentnych rozwiązań informatycznych

30.07.2019

Grafika przedstawia komputery PC, dane cyfrowe: liczby, wykresy kołowe, tabelki
  • Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poszukują inteligentnych rozwiązań, które wzmocnią możliwości służby celno-skarbowej na przejściach granicznych.
  • Potrzebujemy platformy e-learningowej, która umożliwi kształcenie i doskonalenie umiejętności operatorów z wykorzystaniem elementów wirtualnej rzeczywistości.
  • Zapraszamy zainteresowanych innowatorów na konsultacje biznesowe, gdzie uzyskają więcej informacji o naszych potrzebach.

Jakiego rozwiązania szukamy

Kontrole graniczne przy wykorzystaniu urządzeń RTG są wspierane przez systemy analityczne, w tym – już wkrótce – przez system, który automatycznie przeanalizuje zdjęcia RTG. Kluczową rolę w procesie wykrywania przemytu pełnią operatorzy urządzeń RTG, szczególnie ich doświadczenie i wiedza. Aby była ona na najwyższym poziomie, niezbędne są cykliczne szkolenia dokształcające z interpretacji obrazów i obsługi takich urządzeń. Szkolenia powinny być przeprowadzane za pomocą adaptacyjnej platformy e-lerningowej, która umożliwi szkolenie w miejscach faktycznego pełnienia służby oraz w resortowych środkach szkoleniowych (symulacja stanowiska pracy).

Dziś KAS nie posiada zintegrowanego narzędzia, które umożliwiłoby podniesienie wiedzy z zakresu interpretacji obrazów RTG oraz weryfikacji luk/poziomu kompetencji. Jego wdrożenie przełożyłoby się na zwiększenie skuteczności i efektywności pracy służby celno-skarbowej, a tym samym na uszczelnienie granic UE i w efekcie zwiększenie wpływów budżetowych oraz ograniczenie szarej strefy.

Optymalne rozwiązanie to adaptacyjna platforma e-learningowa w postaci aplikacji webowej, która umożliwiałaby dostęp zainteresowanym za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Kluczowe funkcje aplikacji

Aplikacja ma obejmować cztery moduły szkoleniowe:

  • z interpretacji obrazu (wersja light i full) dla urządzeń do prześwietlania towarów i środków transportu, w tym program symulujący środowisko do interpretacji obrazów,
  • z obsługi akceleratora,
  • z ochrony radiologicznej,
  • dla wsparcia technicznego.

Istotna jest też możliwość dodawania nowych kursów w ramach stworzonych modułów, edycja szablonów kursów oraz integracja aplikacji z programami inspekcyjnymi producentów urządzeń RTG. Dodatkowo wymagana jest wersja mobilna platformy.

Jesteś gotów podjąć wyzwanie? Zacznij od skonsultowania pomysłu

Zapraszamy wszystkich chętnych innowatorów na konsultacje biznesowe. Dostarczą one informacji niezbędnych do opracowania szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia, dotyczącego stworzenia adaptacyjnej platformy e-learningowej dla funkcjonariuszy, którzy zajmują się kontrolą graniczną.

Jak się zgłosić

do 19 sierpnia 2019 r. do godz. 10.00.

Przydatne dokumenty

Ogłoszenie o dialogu technicznym, regulamin jego przeprowadzenia i opis przedmiotu zamówienia (plik PDF; 344 KB)

Podejmij wyzwanie i pomóż w poprawie efektywności KAS oraz wzmocnieniu ochrony Polski przed przemytem!

Czym jest GovTech Polska

Wyzwanie MF i KAS odbywa się w ramach programu GovTech Polska. Jego zadaniem jest poprawa dialogu między administracją publiczną a innowatorami (przedsiębiorcami MŚP, startupami, środowiskiem naukowym) – wszystkimi, którzy wspólnie chcą znaleźć innowacyjne i efektywne rozwiązania rzeczywistych wyzwań administracji publicznej.

W 2017 r. polska administracja skarbowa, śladem państw takich jak Austria, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Singapur, po raz pierwszy poszukiwała rozwiązań przy pomocy narzędzi charakterystycznych dla ścieżki govtech. Ministerstwo Finansów, jako pierwsza administracja skarbowa na świecie, aby usprawnić uszczelnianie systemu podatkowego, przygotowało zadanie dla programistów i analityków na hackathonie (czyli maratonie programistycznym) w ramach konkursu MinFinTech. Efektem tego konkursu jest program, który pomaga administracji skarbowej w walce z mafiami VAT.

Sukces MF stał się inspiracją dla administracji rządowej. Powstał pomysł, aby współpracę w formule govtechowej rozszerzyć na inne resorty oraz jednostki samorządu terytorialnego. 29 maja 2018 r. premier Mateusz Morawiecki powołał zespół GovTech Polska. Obecnie trwa II edycja programu, w której, oprócz administracji publicznej, biorą udział również spółki skarbu państwa.

{"register":{"columns":[]}}