Spotkanie polskiej Instytucji Audytowej i Komisji Europejskiej z udziałem zastępcy szefa KAS Zbigniewa Stawickiego
12.09.2024
- 12 września 2024 r. w Ministerstwie Finansów spotkali się przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE) i Krajowej Administracji Skarbowej.
- Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat prac audytowych w ramach perspektyw finansowych UE 2014-2020 oraz 2021-2027.
- Szef KAS pełni w Polsce rolę Instytucji Audytowej zgodnie z Ustawą o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz 2021-2027.
W spotkaniu uczestniczyli: zastępca szefa KAS Zbigniew Stawicki, przedstawiciele Departamentu Audytu Środków Publicznych w Ministerstwie Finansów (MF) i izb administracji skarbowej, wykonujących zadania Instytucji Audytowej, przedstawiciele służb audytu Komisji Europejskiej, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz OLAF.
Kolejny rok polska Instytucja Audytowa prowadzi równolegle prace dotyczące dwóch perspektyw finansowych UE. Dla zobrazowania ogromnej skali wykonywanych przez nas zadań wystarczy wskazać, że obejmują one obecnie ponad 80 programów. Łączna liczba przeprowadzonych w poprzednim roku obrachunkowym audytów operacji przekroczyła 1700, a liczba instytucji objętych badaniem w ramach audytu systemu – 110. W bieżącym roku obrachunkowym liczba audytów do wykonania ulegnie niemalże podwojeniu
– powiedział wiceminister finansów Zbigniew Stawicki.
Okres programowania 2021-2027 jest już czwartą perspektywą finansową, w ramach której polska Instytucja Audytowa dostarcza Komisji Europejskiej zapewnienie dotyczące prawidłowości wydatkowania funduszy europejskich w Polsce. Z każdą kolejną perspektywą finansową zdobywamy doświadczenie i wiedzę, a także wzbogacamy pamięć organizacyjną. W tym procesie istotną rolę odgrywają wytyczne i zalecenia Komisji Europejskiej, którymi kierujemy się podczas naszych prac. Istotną rolę odgrywają również bezpośrednie kontakty i współpraca z Komisją Europejską, a także pozostałymi instytucjami, których przedstawiciele biorą udział w dzisiejszym spotkaniu, czyli Europejskim Trybunałem Obrachunkowym i Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych
– dodał zastępca szefa KAS.
Obrady były poświęcone działaniom następczym w związku z rocznymi sprawozdaniami z kontroli i roczną opinią z audytu, które Instytucja Audytowa sporządza i przedkłada do Komisji Europejskiej. Poszczególne sesje dotyczyły m.in. prac audytowych w perspektywie finansowej 2014-2020 i 2021-2027, monitorowania strategii audytu, kwestii zapobiegania nadużyciom finansowym, jak również realizacji audytów KE i kontroli prowadzonych przez Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Informacje o Instytucji Audytowej
- Do zadań szefa KAS należy audyt gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej, szef KAS pełni funkcję Instytucji Audytowej w Polsce (zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej).
- Zadania Instytucji Audytowej realizuje Departament Audytu Środków Publicznych w MF oraz 18 komórek audytu izb administracji skarbowej.
- Służby KAS, w odniesieniu do programów operacyjnych, przeprowadzają corocznie:
- audyty prawidłowego funkcjonowania systemów zarządzania i kontroli, obejmujące instytucje systemu,
- audyty operacji (projektów), obejmujące instytucje, które podpisały umowę z beneficjentem, czynności w ramach audytu realizowane są także bezpośrednio w odniesieniu do beneficjentów funduszy.