Szef KAS na posiedzeniu CELBET w Rzeszowie
08.05.2019
- 7-8 maja w Rzeszowie odbywa się posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET* czyli grupy eksperckiej ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej Unii Europejskiej.
- W spotkaniu udział biorą szefowie administracji celnych 11 krajów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.
- W posiedzeniu uczestniczył Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.
Miejsce spotkania członków grupy CELBET nie jest przypadkowe, ponieważ Rzeszów położony jest w pobliżu granicy Polski z Ukrainą i tym samym zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W posiedzeniu grupy eksperckiej udział biorą przedstawiciele administracji celnych Polski, Słowacji, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Chorwacji a także przedstawiciele Komisji Europejskiej , OLAF, Europolu oraz Frontexu.
„Wymiana informacji pomiędzy krajami, których wspólnym celem jest ochrona zewnętrznej granicy UE podnosi skuteczność zwalczania przestępstw oraz służy poprawie bezpieczeństwa obywateli” - powiedział Szef KAS Marian Banaś podczas obrad grupy w Rzeszowie. Zwrócił również uwagę na duże znaczenie projektu CELBET jako jednego z największych i skoncentrowanych na praktycznych aspektach obszaru celnego. „Udział przedstawicieli KAS w CELBET jest również znakomitą formą wymiany informacji, nie tylko operacyjnych, różnych doświadczeń a także budowania relacji z funkcjonariuszami i pracownikami administracji celnych i skarbowych innych krajów” – mówił Szef KAS otwierając posiedzenie.
Rzecznik prasowy CELBET Anna Hatała- Wanat wyjaśnia, że Polska jest krajem wiodącym w CELBET i stoi na czele Komitetu Sterującego CELBET, dlatego nie przypadkiem spotkanie odbywa się w Polsce. „Gospodarzem spotkania jest Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie - jedna ze strategicznych jednostek KAS, ze względu na obsługę zewnętrznej granicy UE. Już wkrótce w ramach tzw misji, funkcjonariusze KAS będą mogli okresowo pełnić służbę w przejściach granicznych pozostałych krajów członkowskich CELBET, zdobywając tym samym doświadczenie, ale też dzieląc się rozwiązaniami z naszych granic” – dodaje.
Spotkanie trwa dwa dni. Dziś członkowie Komitetu Sterującego CELBET odwiedzili przejście graniczne w Budomierzu. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadkom. Grzegorz Skowronek zaprezentował gościom przejście w Budomierzu, które jest wyjątkowe ze względu na wspólne kontrole realizowane po stronie polskiej przez polskie i ukraińskie służby celne i graniczne. Takie rozwiązanie jest promowane i udoskonalane przez ekspertów CELBET.
Przejścia graniczne z Polski z krajami trzecimi są przedstawiane w raportach CELBET jako modelowo funkcjonujące.
Wizyta Szefa KAS w urzędzie skarbowym w Rzeszowie
Posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET było okazją do spotkania Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia z kadrą kierowniczą Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie – największego urzędu skarbowego na Podkarpaciu. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadkom. Grzegorz Skowronek oraz Naczelnicy Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie i wyspecjalizowanego Podkarpackiego Urzędu Skarbowego.
Szef KAS podziękował pracownikom urzędów za zaangażowanie w uszczelnianie systemu poboru podatków, które przekłada się na realizację dochodów budżetowych. Wpływy budżetowe z podatków i cła zrealizowane przez KAS w woj. podkarpackim wyniosły w 2018r. ponad 8,3 mld zł i były wyższe o blisko 867 mln zł w porównaniu do 2017r. (wzrost o ok. 12%).
*CELBET – Grupa ekspercka ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej UE działa w ramach programu Cło 2020 i łączy ekspertów z 11 wschodnich i południowo-wschodnich Krajów Członkowskich w celu wzmocnienia i udoskonalenia ich współpracy operacyjnej na zewnętrznych granicach UE. Jedenaście krajów działających razem jako zespół i wypracowujących praktyczne i przydatne rozwiązania operacyjne i zarządcze dla granicy lądowej o długości prawie 9 300 km. Kraje członkowskie: Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia , Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry. W całym projekcie zaangażowanych jest około 100 osób .