W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szefowa KAS przewodniczyła spotkaniu Komitetu Sterującego CELBET 3

19.05.2021

Flagi UE na tle budynku.
  • 17 maja 2021 r. odbyło się drugie, tym razem wirtualne posiedzenie Komitetu Sterującego trzeciej fazy projektu: Grupa Ekspercka „CELBET 3" do spraw wschodniej i południowo-wschodniej lądowej granicy zewnętrznej UE.
  • Spotkaniu przewodniczyła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska
  • W posiedzeniu wzięli udział szefowie administracji celnych 11 krajów członkowskich UE uczestniczących w projekcie: Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz agencji partnerskich: FRONTEX, EUROPOL i OLAF.

Mimo znacznych ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, prace w ramach CELBET nie zwolniły, a działania przewidziane w Planie Wdrożeniowym są kontynuowane

– zaznaczyła Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Podczas spotkania przedstawiono najważniejsze osiągnięcia ekspertów zaangażowanych w realizację Projektu od czasu ostatniego posiedzenia Komitetu Sterującego w listopadzie 2020 r. Dyskutowano także nad możliwymi przyszłymi kierunkami działań.

***

CELBET to jeden z najważniejszych projektów UE w obszarze celnym w ostatnich latach. Głównym celem realizowanego od 2017 r. projektu jest dążenie do trwałej i zrównoważonej poprawy wyników administracji celnych, zwłaszcza w kontekście efektywnej kontroli celnej na granicy zewnętrznej. Komisja Europejska ocenia, że kontynuacja projektu będzie miała wpływ na całą UE, zapewniając dalsze usprawnienie współpracy, w tym współpracy operacyjnej między służbami. Przyczyni się do wdrożenia strategii rozwoju i zarządzania unią celną, m.in. poprzez skoordynowane zarządzanie ryzykiem, dzielenie się praktykami operacyjnymi i know-how, optymalizację współpracy z innymi służbami granicznymi, czy działania na rzecz odpowiedniego i zrównoważonego wyposażenia w sprzęt do kontroli celnej. Wyniki i doświadczenia CELBET-u mogą być wykorzystane w całej Unii, nie tylko w krajach uczestniczących.

Polska jest jednym z głównych inicjatorów projektu CELBET i od początku aktywnie w nim uczestniczy. Szef KAS pełni funkcję stałego przewodniczącego Komitetu Sterującego – najwyższego organu strategicznego zarządzania projektem. Polscy eksperci przewodniczą dwóm z siedmiu zespołów roboczych CELBET.

{"register":{"columns":[]}}