Wzajemna pomoc przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych
Ustawa z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 425) stanowi transpozycję dyrektywy Rady 2010/24/UE z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń (Dz. Urz. UE L 84 z dnia 31.03.2010, str. 1).
Określone w niej zasady dotyczą udzielania wzajemnej pomocy przez Rzeczpospolitą Polską, państwa członkowskie oraz państwa trzecie przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych oraz wykorzystywania informacji otrzymanych w ramach udzielania wzajemnej pomocy do celów innych niż dochodzenie podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych.
Przewidywane w ustawie formy pomocy:
- udzielanie informacji bez wniosku i na wniosek,
- powiadamianie zainteresowanego podmiotu o decyzji, postanowieniu, orzeczeniu lub innym dokumencie jego dotyczącym,
- prowadzenie egzekucji lub dokonanie zabezpieczenia należności pieniężnych wymienionych w art. 2 powołanej ustawy,
- udział urzędnika państwa członkowskiego.
Akty wykonawcze do ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2013 r. w sprawie wzorów wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw trzecich, zaktualizowanego tytułu wykonawczego, zagranicznego tytułu wykonawczego oraz zarządzenia zabezpieczenia (Dz. U. poz. 1356);
- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia centralnego biura łącznikowego (Dz. U. poz. 300);
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie sposobu sporządzania wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw członkowskich, jednolitych formularzy służących do powiadomienia i jednolitych tytułów wykonawczych (Dz. U. poz. 1295).
Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu sporządzania wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw członkowskich, jednolitych formularzy służących do powiadomienia i jednolitych tytułów wykonawczych, wnioski o udzielenie pomocy kierowane do państw członkowskich, jednolite formularze służące do powiadomienia i jednolite tytuły wykonawcze sporządza się z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Od 1 stycznia 2019 r. realizacja wniosków z zakresu wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych oraz wymiany informacji w zakresie podatków pośrednich i bezpośrednich odbywa się za pośrednictwem Centralnej Aplikacji.
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.09.2019 14:38 Małgorzata Rojek
- Pierwsza publikacja:
- 29.01.2019 12:37 Michał Modzelewski