Zlikwidowana zorganizowana grupa przestępcza nielegalnie produkującą papierosy na śląsku
05.07.2019
- Funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej zatrzymali 14 osób zajmujących się nielegalną produkcją podrabianych papierosów znanej marki.
- Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów i magazyn wyrobów tytoniowych. Zabezpieczyli 5.630.000 sztuk papierosów i prawie 2 tony krajanki tytoniowej.
- Straty dla budżetu państwa mogły wynieść ponad 6 milionów złotych.
Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w 2018 roku podjęli działania zmierzające do ujawnienia na terenie Śląska nielegalnej fabryki podrabianych papierosów znanej marki. Wytypowali szereg miejsc i prowadzili działania mające na celu ujawnienie osób zajmujących się nielegalnym procederem. Nawiązali również współpracę z policjantami zwalczającymi zorganizowaną przestępczość ekonomiczną z CBŚP z Gdańska.
Na początku lipca 2019 r. funkcjonariusze KAS zatrzymali do kontroli samochód osobowy, w którym ujawnili 600.000 szt. papierosów w paczkach bez polskich znaków akcyzy. Równocześnie funkcjonariusze trzech służb weszli na teren kilku wcześniej ustalonych obiektów na terenie Śląska. Odkryli tam kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania a także magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej. Znaleźli tam również pojazdy, w których znajdowały się maszyny umożliwiające skompletowanie dodatkowej linię produkcyjnej. W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i dwunastu obywateli Ukrainy. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa. W trakcie zatrzymania mężczyzna próbował zbiec wspinając się na dach nielegalnej fabryki. Funkcjonariusze KAS z grupy realizacyjnej obezwładnili mężczyznę na dachu.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty i zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. W stosunku do 12 osób prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, które zostały w całości uwzględnione. W stosunku do 2 obywatelek Ukrainy prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości po 5.000 zł.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy były rozprowadzane, jako produkt jednej ze znanych zagranicznych marek. Mogły być wywożone z Polski i rozprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT i akcyzy mogły wynieść ponad 6 milionów złotych. Funkcjonariusze obecnie szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymanym grożą kary za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, naruszenie prawa własności marki oraz przestępstwa karnoskarbowe.