W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nieodpłatne przekazywanie nieruchomości na rzecz Jednostek Samorządu Terytorialnego

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest państwową osobą prawną będącą agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy o finansach publicznych1. Skarb Państwa powierzył KOWR wykonywanie prawa własności i innych praw rzeczowych na jego rzecz w stosunku do mienia, o którym mowa w art. 1 i 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa2.

Jednym z podstawowych zadań nałożonych przez ustawodawcę na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest realizacja założeń polityki społeczno-gospodarczej państwa, zwłaszcza na rzecz wsi, rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Zgodnie z postanowieniami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi SP KOWR realizuje swoje zadania poprzez wspieranie jednostek samorządu terytorialnego (dalej JST) m. in w drodze nieodpłatnego przekazania gruntu na realizowanie zadań własnych JST. KOWR w każdym przypadku ze zrozumieniem podchodzi do planowanych inwestycji infrastrukturalnych przez jednostki samorządu w oparciu o grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Podstawy prawne przekazania nieruchomości na rzecz Jednostek Samorządu Terytorialnego wynikają wprost z ww. ustawy i dotyczą:

  • na podstawie art. 24 ust 5 pkt 1 lit c, nieruchomości na cele służące wykonywaniu zadań realizowanych przez te jednostki,
  • na podstawie art. 24 ust 5c, nieruchomości przeznaczone lub zajęte pod drogi,
  • na podstawie art. 24 ust 6 infrastruktura,
  • art. 43 ust. 2, lokale mieszkalne, obciążone umowami najmu, w przypadku rezygnacji najemców z ich nabycia,
  • na podstawie art. 44 infrastruktura wraz z niezbędnym gruntem, towarzysząca budynkom mieszkalnym.

Jednostki Samorządu Terytorialnego zainteresowane przejęciem nieruchomości w pierwszej kolejności powinny nawiązać kontakt z właściwym miejscowo Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, którego dane teleadresowe znajdują się w zakładce kontakt.

Główną podstawą przekazywania nieruchomości jest art. 24 ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, w myśl którego Krajowy Ośrodek może w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości na cele służące wykonywaniu zadań realizowanych przez te jednostki – pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, miejscowego planu rewitalizacji, ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a w przypadku braku miejscowego planu lub ostatecznej decyzji – z ustaleniami planu ogólnego gminny - z tym, że w przypadku nieruchomości o powierzchni co najmniej 2 ha – za uprzednią zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

W przypadku zainteresowania przejęciem nieruchomości na podstawie art. 24 ust 5 pkt 1 lit c, JST winna złożyć do Oddziału Terenowego KOWR wstępny wniosek o nieodpłatne przekazanie nieruchomości ze wskazaniem:

  • położenia nieruchomości: województwo, powiat, gmina, obręb, nr działki, powierzchnia działki w ha, nr księgi wieczystej;
  • celu na jaki ma zostać przekazana nieruchomość z oznaczeniem podstawy prawnej nałożonego na JST zadania;
  • źródeł finansowania planowanej inwestycji oraz terminu jej realizacji;
  • aktualnego przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, miejscowym planie rewitalizacji, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a w przypadku braku miejscowego planu lub ostatecznej decyzji –planie ogólnym gminny.
  • oświadczenia Wójta/Burmistrza o braku gruntów własnych pod realizację wnioskowanej inwestycji.    W przypadku gdy przeznaczenie działek w miejscowym planie/planie ogólnym/studium nie będzie jednoznaczne z planowanym przez JST zadaniem, podstawą prawną do nieodpłatnego przekazania może być tylko i wyłączenie ostateczna decyzja o warunkach zabudowy lub ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, określające planowane do realizacji zadanie.

Wniosek o którym mowa powyżej stanowi załącznik nr 1

Następnie, po uzyskaniu wstępnej zgody Oddziału Terenowego KOWR, JST składa do Oddziału właściwy wniosek o nieodpłatne przekazanie nieruchomości wraz z załączoną stosowną dokumentacją wskazaną we wniosku, załącznik nr 2

Po przejęciu nieruchomości w trybie art. 24 ust 5 pkt 1 lit c, JST zobowiązany będzie do zamieszczenia na własny koszt na terenie przekazywanej nieruchomości tablicy informacyjnej, a następnie po zrealizowaniu inwestycji JST zobowiązana będzie do zamieszczenia na własny koszt tablicy pamiątkowej na terenie przekazanej nieruchomości. Wzory tablic znajdują się w załączniku nr 3.

 


  1. ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm. )
  2. ustawa z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2329 ze zm. )

Materiały

Załącznik nr 1 - Wniosek wstępny
Załacznik​_nr​_1​_wniosek​_wstępny.docx 0.03MB
Załącznik nr 2 - Wniosek właściwy
Załacznik​_nr​_2​_wniosek​_właściwy.docx 0.03MB
Załącznik nr 3 - Tablica informacyjna i pamiątkowa
Załacznik​_nr​_3​_Tablica​_informacyjna​_i​_pamiątkowa.docx 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}