W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

EDUKACJA EKOLOGICZNA 2020 PODSUMOWANIE – KOLEJNE SYMULATORY TRAFIŁY DO KOMEND W WOJ. WIELKOPOLSKIM

15.02.2021

Komendy miejskie/powiatowe PSP z woj. wielkopolskiego od wielu lat korzystają z oferty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który wspomaga finansowo realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty pragnące realizować przedsięwzięcia proekologiczne.

widok modułu woda las wraz z informacją o dofinansowaniu z WFOŚIGW

WFOSiGW w Poznaniu w ramach swojej oferty finansowej przeznaczył środki finansowe również na przedsięwzięcia w zakresie edukacji ekologicznej ujęte w Priorytecie VII.1 „Wspomaganie edukacji ekologicznej poprzez działania podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa”.

W listopadzie 2020 r. zakończyła się realizacja przedsięwzięć edukacyjnych, na które dofinansowanie otrzymało 11 komend miejskich i powiatowych PSP woj. wielkopolskiego, tj.  komenda miejska PSP w Koninie oraz komendy powiatowe PSP z: Czarnkowa, Gniezna, Koła, Obornik, Ostrowa Wlkp, Pleszewa, Rawicza, Środy Wlkp., Wągrowca i Wrześni.

Dzięki dofinansowaniu kolejne komendy pozyskały mobilne symulatory zagrożeń pożarowych i ekologicznych budynku jednorodzinnego, moduły „WODA-LAS” oraz inne materiały przeznaczone do edukacji i profilaktyki pożarowej

 

Obecnie w jednostkach organizacyjnych PSP w Wielkopolsce znajdują się:

    • 23 szt. mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych i ekologicznych – dom jednorodzinny, w tym 10 szt. z modułem Woda-Las.
    • 2 szt.  mobilnego symulatora budynku użyteczności publicznej.

 

Głównym celem zakupu symulatorów jest szeroka edukacja dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych (seniorów) w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, alarmowania służb o zagrożeniach czy udzielania pierwszej pomocy. Dużą zaletą symulatorów jest ich mobilność, co daje możliwość wykorzystania podczas wielu akcji na świeżym powietrzu (festyny, pokazy) czy w salach lekcyjnych w szkołach czy przedszkolach, a także na terenie strażnic PSP. Prowadzane zajęcia edukacyjne z użyciem symulatorów zyskują na atrakcyjności, a przede wszystkim skuteczności w przekazywaniu wiedzy i nauki poprawnych nawyków.

Opracował: mł. bryg. Alicja Borucka, KW PSP Poznań
Zdjęcia: archiwum KP PSP Wągrowiec

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}