Informacja MRPiPS w sprawie działań ministerstwa na rzecz osób bezdomnych w czasie epidemii
04.05.2020
Osoby bezdomne są w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem wirusem, gdyż często są to osoby w starszym wieku, z licznymi przewlekłymi schorzeniami. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na bieżąco monitorowana jest sytuacja osób w kryzysie bezdomności.
Mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom bezdomnym Ministerstwo wydało wytyczne, które zostały przekazane do wojewodów. Pozwalają one samorządom podejmować odpowiednie działania we współpracy z poszczególnymi służbami i organizacjami pozarządowymi niosącymi pomoc osobom bezdomnym.
Bezpieczne schronienie
Biorąc pod uwagę szczególną sytuację, w jakiej obecnie funkcjonuje system wsparcia osób bezdomnych, MRPiPS przygotowało dodatkowo dla poszczególnych służb:
- Instrukcję dotyczącą wsparcia osób w kryzysie bezdomności w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2;
- Procedurę dla podmiotów prowadzących placówki udzielające wsparcia osobom bezdomnym;
- Instrukcję pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących objętych kwarantanną
Ponadto wojewodowie zostali zobligowani do przekazania organom samorządów gmin i powiatów, rekomendacji w zakresie szczególnego nadzoru samorządów nad osobami bezdomnymi. Dotyczą one m.in. sposobu zabezpieczenia schronienia dla osób bezdomnych w przestrzeni publicznej, a także organizacji miejsc kwarantanny zbiorowej, w tym dla osób bezdomnych.
Wsparcie żywnościowe
Wojewodowie otrzymali także szereg rekomendacji dotyczących udzielania wsparcia w zakresie żywności dla poszczególnych grup beneficjentów z prośbą o przekazanie tych zaleceń wójtom, burmistrzom i prezydentom miast.
Rekomendacje te odnosiły się również do pomocy żywnościowej dla osób bezdomnych, głównie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
W okresie epidemii działalność punktów pomocy doraźnej jest ograniczona, a osoby bezdomne stanowią dość liczną grupę beneficjentów pomocy żywnościowej z tego programu.
MRPiPS dokonało aktualizacji Wytycznych na Podprogram 2019. Zmiany umożliwiają wnioskowanie w imieniu osób bezdomnych do pomocy żywnościowej przedstawicieli i pracowników placówek, w których przebywają osoby bezdomne (np. schronisk, noclegowni, hospicjów) nienależących do sieci organizacji uczestniczących w realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.
Inną ważną zmianą dotyczącą osób bezdomnych jest dopuszczenie zwiększenia ilości wydawanych osobom bezdomnym artykułów spożywczych, w przypadku, gdy dana organizacja posiada takie możliwości a jadłodajnia zawiesiła działalność.
Środki ochrony osobistej
Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już trzykrotnie zebrało od wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich zapotrzebowanie na środki higieny i ochrony osobistej w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym m.in. również w placówkach udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym.
Do realizacji zaopatrzenia włączyła się Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Agencja Rezerw Materiałowych. Otrzymana pula środków została rozdysponowana za pośrednictwem urzędów wojewódzkich do placówek zgłaszających zapotrzebowanie.