Stanowiska i wyjaśnienia
-
17.12.2024Komunikat w związku z raportem NIK dot. sprawowania opieki nad mieszkańcami DPS dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przewlekle psychicznie chorychMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dziękuje Najwyższej Izby Kontroli za raport dotyczący sprawowania opieki nad mieszkańcami DPS dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przewlekle psychicznie chorych. Nie ulega wątpliwości, że Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej muszą być bezpieczni, a opieka nad nimi musi być sprawowana z poszanowaniem ich godności, intymności oraz gwarantować prawo do nietykalności osobistej.
-
18.10.2024Komunikat ws. artykułu Michała Janczury z 18 październikaWyjaśnienie do artykułu red. Michała Janczury “Ciociu, czy my ci możemy zaufać?". Dzieci opowiedziały o piekle w rodzinie zastępczej” opublikowany 18.10.2024 na portalu wp.pl.
-
05.09.2024Wyjaśnienie do artykułu opublikowanego na portalu TVN24.pl „Rodzice osób z niepełnosprawnością zmuszeni do zwrotu pieniędzy. Ogromna niesprawiedliwość” (04.09.2024 r.)W związku z artykułem, który ukazał się 04.09.2024 r. na portalu TVN24.pl informujemy, że redakcja przytoczyła w tekście krótki fragment pisemnej odpowiedzi udzielonej przez wiceministrę Katarzynę Nowakowską na interpelację posłanki Anny Dąbrowskiej-Banaszek. Obszerny fragment wypowiedzi, który w kontekście nabiera innego znaczenia, brzmiał następująco:
-
05.08.2024Wyjaśnienie do artykułu opublikowanego w „Dzienniku Gazecie Prawnej” „Nie ma zielonego światła w rządzie dla emerytur stażowych” (05.08.2024 r.)W związku z artykułem, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej należy podkreślić, że wbrew sugestii redakcji wyrażonej w tytule i leadzie artykułu prasowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad stanowiskiem rządu do projektów emerytur stażowych.
-
27.08.2023Wyjaśnienie do artykułu opubliowanego w "Wysokich Obcasach" (26.08.2023 r. "Zespół Downa wykreślony z listy chorób genetycznych...")W związku z artykułem, który ukazał się na portalu Wyborcza.pl należy podkreślić, że nie istnieją ani nie są planowane do wprowadzenia żadne przepisy warunkujące wydanie orzeczenia o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności w związku z diagnozą konkretnej choroby. Od lat funkcjonujące rozwiązanie prawne wprost wskazuje, że kryterium wydawania orzeczeń na określony czas związane jest z możliwą poprawą stanu zdrowia.
-
27.01.2023Wyjaśnienie w sprawie projektu nowelizacji Kodeksu PracyZachowanie obecnego 24-miesięcznego okresu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest niemożliwe ze względu na wymagania unijnej dyrektywy 2019/1158.
-
10.08.2022Wyjaśnienie do artykułu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” (10.08.2022 r. „Kaganiec na związki”)Nie jest prawdą, że projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy został opracowany po to, aby ograniczyć liczbę strajków. Dyskusja nad zmianą przepisów ustawy toczy się od kilku lat na forum Rady Dialogu Społecznego. Projekt powstał w oparciu o zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców postulaty oraz dotychczasowe doświadczenia w zakresie stosowania przepisów ustawy. Zawiera też wiele przepisów, które są odbierane pozytywnie, jak np. odejście od enumeratywnego określania przedmiotu sporu zbiorowego oraz wprowadzenie mediacji prewencyjnej na etapie rokowań.
-
08.06.2022Wyjaśnienie do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” (08.06.2022 r. „Emerytury pomostowe: jedno naprawione, drugie pogorszone”)Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych, uchylająca m. in. art. 4 pkt 7 ustawy o emeryturach pomostowych (w którym był zawarty jeden z warunków ustalenia prawa do emerytury pomostowej – konieczność rozwiązania stosunku pracy) nie wpłynie negatywnie na możliwość uzyskania przez osoby, które spełniły wszystkie warunki do uzyskania prawa do emerytury pomostowej (art. 4 pkt 1-6 ustawy o emeryturach pomostowych), prawa do rekompensaty.
-
06.06.2022Porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnegoPorozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnego. Chodzi o dłuższą aktywność zawodową seniorów. Rząd od lat zachęca seniorów do kontynuowania pracy lub realizacji nowych planów zawodowych, jeśli tylko siły im na to pozwalają.
-
20.01.2022Ograniczenie segmentacji rynku pracy. Trwają analizyProjekt Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia jest na etapie konsultacji. Żadne decyzje, dotyczące wprowadzenia obowiązku objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od uzyskanego dochodu, nie zostały jeszcze podjęte.