W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w związku z raportem NIK dot. sprawowania opieki nad mieszkańcami DPS dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przewlekle psychicznie chorych

17.12.2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dziękuje Najwyższej Izby Kontroli za raport dotyczący sprawowania opieki nad mieszkańcami DPS dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz przewlekle psychicznie chorych. Nie ulega wątpliwości, że Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej muszą być bezpieczni, a opieka nad nimi musi być sprawowana z poszanowaniem ich godności, intymności oraz gwarantować prawo do nietykalności osobistej.

Resort zwrócił się do właściwych wojewodów, którzy wydają zezwolenia na prowadzenie Domów Pomocy Społecznej, o wyjaśnienia i odniesienie się do wniosków pokontrolnych NIK.  

Jednocześnie ministerstwo informuje, że - niezależenie od raportu NIK - zostały już podjęte działania mające na celu poprawę warunków zarówno pensjonariuszy jak i pracowników Domów Pomocy Społecznej.  

W czerwcu br. w MRPiPS powołany został zespół ds. reformy systemu pomocy społecznej. To uznani specjaliści i specjalistki w dziedzinie pomocy społecznej, którzy pracują nad weryfikacją dostępności świadczeń i usług społecznych, sytuacją pracowników systemu pomocy społecznej, oceną funkcjonowania instytucji całodobowych oraz ich finansowania. Ich zadaniem jest wypracowanie w MRPiPS projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, w tym funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Efektem prac ma być m. in. wzmożenie nadzoru nad DPS i wyeliminowanie praktyk, o których mowa w raporcie NIK. 

MRPiPS podjęło też działania w związku z niskimi zarobkami pracowników Domów Pomocy Społecznej. Od lipca bieżącego roku przyznano pracownikom pomocy społecznej 1000 złotych miesięcznie dodatku motywacyjnego. We współpracy z Ministrą do spraw Polityki Senioralnej oraz Ministerstwem Zdrowia toczą się prace związane z wynagrodzeniami personelu pielęgniarskiego pracującego w Domach Pomocy Społecznej. 

W wyniku rewizji działań Ministerstwo zdecydowało także o podjęciu prac nad przeprowadzeniem audytu w domach pomocy społecznej, a nie jak wcześniej planowano badania, w ramach jednego z projektów niekonkurencyjnych planowanych do realizacji przez Ministerstwo w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Jednym z zadań projektu będzie wykonanie audytu dotyczącego świadczenia usług we wszystkich regionach - badanie, przegląd i ocena domów pomocy społecznej. Analiza uwzględni m.in. kwestię przestrzegania praw mieszkańców, zdrowotno-społeczne powody, które przyczyniły się do skierowania i pobytu w placówkach oraz sytuację tych osób. Wnioski z przeprowadzonego audytu posłużą do dalszych analiz i ewentualnych propozycji zmian prawnych w tym obszarze.

{"register":{"columns":[]}}