Nieprawdziwe informacje dziennika "Rzeczpospolita" nt. wywiadu Minister RPiPS
18.01.2016
W związku z zapowiedzią wywiadu w dzienniku „Rzeczpospolita” z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informujemy, że przytoczone na pierwszej stronie dziennika sformułowania mają charakter wybiórczy, stronniczy i stawiający nieprawdziwą tezę,
W związku z zapowiedzią wywiadu w dzienniku „Rzeczpospolita” z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską, zamieszczoną na portalu rmf24.pl, informujemy że przedstawione na pierwszej stronie dziennika sformułowania mają charakter wybiórczy, stronniczy i stawiający nieprawdziwą tezę, jakoby Minister Rodziny twierdziła w wywiadzie, że najważniejsze reformy rządu PiS opóźnią się.
W autoryzowanym wywiadzie Minister mówiła:
- nt. programu Rodzina 500 plus „- Obecnie idziemy zgodnie z harmonogramem i nie ma tutaj żadnych opóźnień. Jesteśmy na etapie konsultacji społecznych i czekamy do 21 stycznia na uwagi. Następnie po ich przepracowaniu przez nasz resort gotowym już projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie rząd, by na początku lutego projekt trafił do parlamentu. Trudno jest obecnie powiedzieć, jak długo projekt ten będzie w Sejmie procedowany. Ja zrobię wszystko, aby obiecane terminy dotrzymać. Chcemy aby program został uruchomiony 1 kwietnia. Od tej daty polskie rodziny będą mogły składać wnioski o przyznanie im świadczeń, a ich wypłata będzie uzależniona od tempa, w jakim z ich analizą uporają się samorządy”.
- nt. projektu obniżenia wieku emerytalnego: „Projekt prezydencki jest już po pierwszym czytaniu oraz po wysłuchaniu publicznym. To kiedy projekt zostanie uchwalony nie zależy tylko od prac rządu, lecz w dużej mierze od tempa prac w parlamencie”.
- nt. świadczenie wychowawcze z trojgiem dzieci – dwójką pełnoletnich studentów i jednym licealistą: „Przyjęliśmy zasadę, że wspieramy finansowo dziecko do ukończenia 18. roku życia. We wskazanym przypadku rodzina otrzyma świadczenie wychowawcze wtedy gdy zostanie spełnione kryterium dochodowe. Ważny jest wiek dziecka. Kiedy dziecko kończy 18 lat, straci prawo do świadczenia wychowawczego. Tak więc w podanym przykładzie może być mowa tylko o jednym dziecku – tym niepełnoletnim. A na pierwsze dziecko świadczenie będzie przysługiwać tylko w mniej zamożnych rodzinach. Trzeba jednak pamiętać, że osiemnastolatek jest liczony przy obliczaniu dochodu rodziny przy świadczeniu wychowawczym, co wpływa na to, czy świadczenie będzie wypłacone na młodszego brata lub siostrę”.
Przypisywanie przez dziennik na pierwszej stronie wypowiedzi Minister Rodziny, że najważniejsze reformy mogą się opóźnić jest nadużyciem i nieuczciwym traktowaniem czytelnika. Powyższe zdanie jest wyłącznie interpretacją gazety, z treści wywiadu w żaden sposób ta teza nie wynika. Mamy tu do czynienia z bardzo jednostronną interpretacją.
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.11.2018 18:57 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 04.11.2018 19:17 Biuro Promocji