Ogłoszenie o II otwartym konkursie ofert na kampanię społeczną promującą rodzicielstwo zastępcze. edycja 2024
27.11.2023
II OTWARTY KONKURS OFERT NA KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ PROMUJĄCĄ RODZICIELSTWO ZASTĘPCZE. EDYCJA 2024
Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571), zwanej dalej ,,ustawą‘’, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, zwany dalej „Ministrem”, ogłasza otwarty Konkurs ofert na realizację w roku 2024 zadania publicznego polegającego na przygotowaniu i realizacji Kampanii społecznej promującej rodzicielstwo zastępcze.
- Opis rodzaju zadań
Zakres możliwych do zrealizowania w ramach Konkursu działań obejmuje sferę pożytku publicznego określoną w art. 4 ust. 1 pkt 1a ustawy, tj. zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Składane oferty mają realizować cel główny programu, jakim jest przeprowadzenie kampanii społecznej promującej rodzicielstwo zastępcze, polegającej w szczególności na działaniach o charakterze informacyjno-edukacyjnym, promujących rodzinne formy pieczy zastępczej, skierowane do szeroko pojętej opinii publicznej.
- Podmioty uprawnione
Podmiotami uprawnionymi do złożenia oferty w Konkursie są: organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy, prowadzące działalność statutową w obszarze zgodnym z zakresem rzeczowym zadania publicznego.
Podmiot powinien mieć doświadczenie w realizacji minimum dwóch kampanii społecznych lub projektów informacyjno-edukacyjnych na rzecz rodziny oraz okres co najmniej 2 lat, w którym faktycznie prowadził działalność na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej lub adopcji poprzez działania zmierzające do promocji rodzinnej pieczy zastępczej lub adopcji.
- Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w 2024 r.
Budżet przewidziany na realizację Konkursu wynosi 2 475 000 zł (słownie: dwa miliony czterysta siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych). Konkurs finansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach części 63 – Rodzina.
- Zasady przyznawania dotacji
Postępowanie konkursowe odbywać się będzie zgodnie z trybem przeprowadzania otwartego Konkursu ofert na podstawie ustawy, a także z uwzględnieniem wymagań określonych w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. poz. 2057).
Wniesienie wkładu własnego w ramach składanych ofert nie jest wymagane.
Podmioty uprawnione mogą złożyć ofertę wspólną.
- Terminy i warunki realizacji zadania
W ramach Konkursu zadanie publiczne realizowane będzie od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Koszty kwalifikowane ponoszone są od momentu podpisania umowy o realizację zadania publicznego do dnia 31 grudnia 2024 r.
Sprawozdanie z wykonania zadania publicznego dofinansowanego w ramach Konkursu należy dostarczyć w terminie do 30 dni od daty zakończenia jego realizacji w dwóch formach (elektronicznej oraz papierowej) na adres Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa).
Szczegółowe warunki realizacji zadania publicznego zostały określone w Regulaminie II otwartego konkursu ofert na Kampanię społeczną promującą rodzicielstwo zastępcze. Edycja 2024, zwanym dalej „Regulaminem konkursu”.
- Termin składania ofert
Ofertę wraz z oświadczeniami należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 grudnia 2023 r. godz. 23:59 za pośrednictwem formularza zamieszczonego zamieszonego w systemie www.witkac.pl. OFERTY ZŁOŻNE W INNY SPOSÓB (NP. DORĘCZONE POCZTĄ BĄDŹ OSOBIŚCIE) NIE BĘDĄ ROZPATRYWANE.
- Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru ofert
Oferty niekompletne lub złożone w innej niż w ww. formie nie będą oceniane pod względem merytorycznym.
Złożenie oferty na wsparcie finansowe projektu nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.
Każda oferta złożona w Konkursie musi spełnić kryteria formalne określone w Regulaminie konkursu. Ocenie merytorycznej podlegają oferty spełniające kryteria formalne.
Ocena merytoryczna dokonywana jest przez Ministra po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej. Opinia Komisji Konkursowej ma postać punktacji wraz z uzasadnieniem. Kryteria merytoryczne określone zostały w Regulaminie konkursu.
Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert zostały szczegółowo opisane w Regulaminie konkursu.
Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi niezwłocznie po zatwierdzeniu przez Ministra listy rankingowej wraz z informacją o projekcie, który zostanie dofinansowany. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina, na tablicy informacyjnej w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Informacja o wyniku Konkursu zostanie przekazana Oferentowi przez wiadomość elektroniczną na adres poczty elektronicznej podany w ofercie. Rozstrzygnięcie Konkursu planowane jest nie później niż 31 stycznia 2024 r.
Materiały
OGŁOSZENIE Program Kampania WRZOGŁOSZENIE_Program_Kampania_WRZ.pdf 0.06MB PROGRAM Kampania WRZ
PROGRAM_Kampania_WRZ.pdf 0.07MB REGULAMIN Program - Kampania WRZ
REGULAMIN_Program_-_Kampania_WRZ.pdf 0.82MB