W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych - Edycja 2024

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Jest to szczególnie istotne, gdyż w ostatnich latach badanie nie było przeprowadzane ze względu na pandemię Covid-19. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.
 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do wszystkich Wojewodów z prośbą o koordynację działań związanych z przeprowadzeniem badania liczby osób bezdomnych w województwach w 2024 r.

Sprawne przeprowadzenie badania wymagać będzie zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy oraz wszelkich innych osób „dobrej woli” - chętnych do współpracy. W trakcie badania konieczna będzie ścisła współpraca wszystkich ww. służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych. Stąd też, w celu rzetelnego przygotowania realizacji badania, w urzędach wojewódzkich powinny odbyć się spotkania informacyjne przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia.

Miejsca przebywania osób bezdomnych – do których powinny dotrzeć osoby realizujące badanie
to przykładowo:

  • noclegownie;
  • schroniska dla osób bezdomnych;
  • schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi;
  • mieszkania wspomagane;
  • mieszkania treningowe;
  • ogrzewalnie;
  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
  • ośrodki interwencji kryzysowej;
  • specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
  • szpitale, hospicja, ZOL-e, inne placówki zdrowia;
  • zakłady karne, areszty śledcze;
  • izby wytrzeźwień, pogotowia socjalne;
  • pustostany, domki na działkach, altany działkowe;
  • miejsca niemieszkalne: na ulicach, klatkach schodowych, dworcach PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.;
  • inne miejsca.

Realizacja badania w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r., oprócz pozyskania informacji o liczbie osób bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, pozwoli uzyskać dane socjodemograficzne
o grupie osób bezdomnych. Dane te mogą pomóc kreować lokalną politykę społeczną w zakresie problematyki bezdomności. W związku z powyższym w trakcie realizacji badania w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. należy wykorzystać załączony poniżej Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej.

Poniżej zamieszczamy do wykorzystania przydatne załączniki, w tym także ogólne wskazówki, dotyczące sposobu realizacji badania.

Pliki do pobrania

Materiały

Ogólne​_wskazówki​_dotyczące​_sposobu​_realizacji​_Ogólnopolskiego​_badania​_liczby​_os​_bezdomnych​_2024
Ogólne​_wskazówki​_dotyczące​_sposobu​_realizacji​_Ogólnopolskiego​_badania​_liczby​_os​_bezdomnych​_2024.pdf 2.34MB
Tablice​_zbiorcze​_do​_kwestionariusza​_2024
Tablice​_zbiorcze​_do​_kwestionariusza​_2024.pdf 0.40MB
Kwestionariusz​_dotyczący​_osoby​_bezdomnej​_2024
Kwestionariusz​_dotyczący​_osoby​_bezdomnej​_2024.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}