Ograniczenie segmentacji rynku pracy. Trwają analizy
20.01.2022
Projekt Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia jest na etapie konsultacji. Żadne decyzje, dotyczące wprowadzenia obowiązku objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od uzyskanego dochodu, nie zostały jeszcze podjęte.
Dyskusja o zmianie obowiązujących przepisów toczy się od kilku lat. Kwestia ta była jedną z rekomendacji „Przeglądu systemu emerytalnego”, opracowanego przez resort pracy i przyjętego przez Radę Ministrów 30 grudnia 2016 roku.
Również partnerzy społeczni postulowali ograniczenie funkcjonującej w systemie ubezpieczeń społecznych hierarchizacji tytułów ubezpieczeń i uporządkowanie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym. Temat poruszany był m.in. na forum Rady Dialogu Społecznego.
Nie mówimy więc o nowej reformie, a o ewentualnej zmianie przepisów, które mogą przyczynić się do tego, że przyszli emeryci będą otrzymywali wyższe świadczenia, pozwalające godnie przeżyć jesień życia.
Analizujemy różne warianty, szukamy jak najlepszych rozwiązań, które przysłużą się Polakom. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Nic w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzone.
Projekt Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia jest na etapie konsultacji, a ograniczenie segmentacji na rynku pracy jest uzgodnione z Komisją Europejską i zostało ujęte m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.
To jedna z reform, które – w dłuższej perspektywie mają wzmocnić rynek pracy. Tak samo ważna jak m.in. rozbudowa sieci żłobków i klubów dziecięcych, system zachęt podatkowych do dłuższej aktywności zawodowej, czy zmiany w Kodeksie pracy polegające na wprowadzeniu na stałe instytucji pracy zdalnej czy przystosowania pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w nowoczesnej gospodarce.