Porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnego
06.06.2022
Porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnego. Chodzi o dłuższą aktywność zawodową seniorów. Rząd od lat zachęca seniorów do kontynuowania pracy lub realizacji nowych planów zawodowych, jeśli tylko siły im na to pozwalają.
Wśród szeregu działań podjętych przez rząd w celu zwiększania aktywności zawodowej kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia jest PIT-0 dla seniorów. Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury, będą zwolnieni z PIT do ok. 85,5 tys. zł. Dodatkowo ci, którzy rozliczą się na skali podatkowej, skorzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.
Warto zauważyć, że ciągu ostatnich siedmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. W grudniu minionego roku pracowało 812,9 tys. emerytów. Rok wcześniej było to 776,6 tys. osób, a pod koniec 2015 r. – 575,4 tys. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 66,9 roku (dla mężczyzn było to 68,3 roku, dla kobiet – 65,8 roku). Wielu seniorów chce pracować, a dobra sytuacja na rynku pracy i niskie bezrobocie dają im szansę na dłuższą aktywność zawodową.
Realizowane są również projekty przygotowane z myślą o osobach, które chcą pozostać dłużej aktywne na rynku pracy – to na przykład programy „Aktywni plus” i „Dobry pracownik nie ma wieku”. Ponadto osoby bezrobotne powyżej 50 r. ż., podobnie jak inne zarejestrowane osoby bezrobotne, mogą korzystać z szerokiego spektrum usług i instrumentów rynku pracy.