Sytuacja społeczno-ekonomiczna gospodarstw domowych w Polsce w latach 2015-2016
Niniejszy raport zawiera diagnozę sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych w Polsce w latach 2015-2016.
W pierwszej części raportu omówione zostały procesy demograficzne. W tej części skupiono się na analizie takich miar jak poziom dzietności, długość trwania życia i starzenie się społeczeństwa. Przy analizie współczynnika dzietności przyjrzano się nieco głębiej różnym zjawiskom mogącym mieć wpływ na jego zmiany.
W kolejnej części opisano otoczenie makroekonomiczne w kontekście zachodzących procesów społecznych. Przedstawiono tu dynamikę wzrostu gospodarczego wraz z wielkością spożycia, syntetycznie przedstawiono także obraz obecnej sytuacji na rynku pracy.
W trzeciej części raportu poddano analizie wybrane aspekty warunków życia gospodarstw domowych. W tej części skupiono się przede wszystkim na dynamice i poziomie dochodu gospodarstw domowych wraz z kontrybucją źródeł dochodu do tej dynamiki. Opisano także poziom i strukturę konsumpcji gospodarstw domowych. Część zamyka rozdział poświęcony analizie ubóstwa w Polsce, z naciskiem położonym na opis zjawiska ubóstwa skrajnego.
Dane z badania budżetów gospodarstw domowych, na których oparta jest powyższa analiza, nie odzwierciedlają w pełni kwoty świadczenia wychowawczego (program „Rodzina 500 plus”), którą otrzymały gospodarstwa domowe w 2016 r. Z tego względu, by spróbować oddać w pełni efekt wpływu świadczenia wychowawczego na poziom dochodów, wydatków i ubóstwo, rozdział uzupełniono o szacunki oparte na mikrosymulacji. Ostatnia część raportu (aneks) zawiera syntetyczny opis najważniejszych zmian w polityce społecznej, jakie miały miejsce w latach 2015-2016.
Materiały
RaportSYTUACJA_SPOL_EKON_RODZIN_2015_2016.pdf 0.93MB Streszczenie raportu po angielsku
Summary_ENG.pdf 0.40MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.02.2019 11:51 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 05.02.2019 11:51 Biuro Promocji