Stanowisko MRPiPS dotyczące artykułu Dziennika Gazeta Prawnej "Firmy czekają na złagodzenie warunków kontroli przez ZUS" z 11.12.2018 r.
12.12.2018
Wyjaśniamy, że przekazana przez Przewodniczących NSZZ „Solidarność” i Federacji Przedsiębiorców Polskich propozycja rozwiązań ustawowych nie budzi wątpliwości ze strony resortu rodziny, pracy i polityki społecznej
W części dotyczącej objęcia zleceniobiorców ubezpieczeniami społecznymi w pełniejszym niż dotąd zakresie, czyli bez ograniczeń wynikających z obecnych przepisów dotyczących zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych. Należy mieć jednak świadomość, że powyższe rozwiązanie powoduje wzrost kosztów pracy i obciążeń składkowych.
W części artykułu dotyczącej umorzenia zobowiązań niektórych zleceniodawców z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ze względu na wynikające z proponowanych rozwiązań skutki dla finansów publicznych – zarówno bieżące, jak i długookresowe, przedstawione propozycje wymagają szerszych konsultacji w ramach Rządu.
Jednocześnie należy przypomnieć, że ustawowe umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, w świetle przepisów Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - podlega obowiązkowi notyfikacji do Komisji Europejskiej o wydanie decyzji stwierdzającej, czy dane umorzenie stanowi pomoc publiczną w rozumieniu przepisów Traktatu.
Mając powyższe na uwadze, nawet w przypadku pozytywnej decyzji polskiego ustawodawcy, ewentualne rozwiązania ustawowe w zakresie umorzeń będą mogły być stosowane nie wcześniej, niż od dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej stwierdzającej, że dane umorzenie nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej albo stwierdzającej, że ww. umorzenie, stanowi pomoc publiczną zgodną z rynkiem wewnętrznym.
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.12.2018 14:57 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 12.12.2018 14:57 Biuro Promocji