Sytuacja osób starszych
07.02.2017
- W 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego - powiedziała 7 lutego w Sejmie wiceminister Elżbieta Bojanowska, prezentując Informację o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015 r.
Społeczeństwo polskie staje obecnie przed wyzwaniami wynikającymi z dynamicznych zmian w strukturze demograficznej ludności. Wynika to z wydłużania się przeciętnego dalszego trwania życia oraz niskiego poziomu dzietności. Wyniki Prognozy ludności na lata 2014–2050 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa. Populacja osób w wieku 60+ wzrośnie w końcu horyzontu prognozy do 13,7 miliona i będzie stanowiła ponad 40% ogółu ludności Polski.
- W związku ze zmianami demograficznymi, szeroko rozumiana polityka społeczna wobec osób starszych stanowi jeden z priorytetów działań publicznych - mówiła wiceminister Bojanowska. Musi się ona koncentrować wokół ich sytuacji materialnej, stanu zdrowia i zapewnienia opieki zdrowotnej, sytuacji mieszkaniowej, a także aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej, kulturalnej czy sportowej.
- Polityka społeczna wobec osób starszych została uznana przez Radę Ministrów jako jeden z priorytetów polityki publicznej. W celu zwiększenia współczynnika dzietności wprowadzony został program Rodzina 500+ - przypomniała wiceminister.
Jednym z działań podjętych w celu poprawy sytuacji materialnej osób starszych o najniższych dochodach jest podwyższenie kwoty minimalnej emerytury oraz minimalnej kwoty renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. - Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wyniesie 1000 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 750 zł - stwierdziła wiceminister Elżbieta Bojanowska.
Zwróciła też uwagę na prowadzoną przez resort rodziny kampanię informacyjną „Bezpieczny i Aktywny Senior”. Ma ona na celu nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych, ale także zwiększenie ich aktywności, zarówno fizycznej, jak i społecznej.
Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015 r. będzie jeszcze prezentowana na posiedzeniu plenarnym w Sejmie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 23:36 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 23:36 Biuro Promocji