Wyjaśnienia do artykułu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (17.11.20 r. „Korpus wsparcia seniorów do poprawki”) na temat działania programu „Wspieraj Seniora” - Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
17.11.2020
Samorządy gminne realizują wsparcie dla seniorów w czasie pandemii w różnej formie. Uruchomiony w październiku program „Wspieraj Seniora” jest dodatkowym wsparciem samorządów w realizacji usługi wsparcia osób starszych.
Formy realizacji
W programie „Wspieraj Seniora” wskazano kilka możliwych form organizacji i realizacji przez gminę usługi wsparcia, tj. poprzez:
- zatrudnianie dodatkowych osób,
- przyznanie dodatków specjalnych, nagród, premii dla pracowników realizujących zadanie,
- zlecenie usługi wsparcia organizacjom pozarządowym,
- zakup usługi od podmiotów sektora prywatnego,
- współpracę z wolontariuszami, harcerzami, żołnierzami WOT, członkami ochotniczych straży pożarnych.
Finansowanie
Na realizację programu „Wspieraj seniora” z rezerwy budżetowej została rozdysponowana kwota w wysokości 100 mln zł. Środki na sfinansowanie przedsięwzięcia przyznano z podziałem na województwa, według liczby seniorów powyżej 70 roku życia. Następnie wojewodowie dokonali podziału otrzymanej kwoty na poszczególne gminy, tu również uwzględniając liczbę osób powyżej 70 roku życia w tych gminach.
W ramach programu każda gmina, która otrzyma wsparcie finansowe, będzie rozliczana z organizacji i realizacji usługi wsparcia. Mieszczą się one w zakresie przedmiotowym programu w zależności od formy, na którą zdecyduje się gmina.
Środki z programu nie będą rozliczane w oparciu o liczbę seniorów, lecz o formę realizacji usługi wsparcia.
Bieżący kontakt
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest w stałym kontakcie operacyjnym z ośrodkami pomocy społecznej i wydziałami polityki społecznej urzędów wojewódzkich w zakresie realizacji programu. Na bieżąco także odpowiada na ich zapytania.
Resort przygotował komunikat w sprawie rozliczana środków z programu, w którym wskazano przykładowe wydatki kwalifikowalne w ramach programu. Przygotowany został również wzór sprawozdania z realizacji programu, który został przesłany do wydziałów polityki społecznej.
Ważne jest aby gminy, które realizują program priorytetowym wsparciem objęły osoby starsze, samotne, powyżej 70 roku życia, które zgłaszają się przez infolinię bądź bezpośrednio do ośrodka, lub są znane gminie. Kluczowym założeniem programu „Wspieraj seniora” jest bowiem to, aby w tym trudnym czasie nie zostały on same i otrzymały pomoc w dostarczeniu potrzebnych im rzeczy.