Wyjaśnienia do artykułu w "Rzeczpospolitej" na temat wypowiedzi w sprawie Konwencji Stambulskiej
04.08.2020
Nieprawdziwą jest informacja przedstawiona w artykule Rzeczpospolitej w wydaniu z dnia 1 – 2 sierpnia 2020 roku jakoby Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg miała przyznać, że powiedziała o tym – jak należy rozumieć o konwencji stambulskiej - pod wpływem takich polityków jak wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Pani Minister Marlena Maląg nie mogła przyznać, ani też potwierdzić czegoś, co w rzeczywistości nie miało miejsca, bowiem żaden z dziennikarzy, a w szczególności autor artykułu zatytułowanego „Ziobro na trampolinie” nie rozmawiał na ten temat z Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ani też nie otrzymał żadnego stanowiska, czy też materiału, który uprawniałby do sformułowania takiej tezy.
Poza tym niezgodnym z prawdą, nieuprawnionym i wprowadzającym w błąd opinię publiczną jest sformułowanie stwierdzenia sugerującego na rzekome kontakty, a nawet próbę wpływania przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Marcina Romanowskiego na stanowisko Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w przedmiocie przywołanej konwencji.
Jedynym i oficjalnym stanowiskiem Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej jest to, że część przepisów konwencji poddana zostanie ocenie zgodności z Konstytucją RP przez Trybunał konstytucyjny. Koniecznym jest jednak wypowiedzenie się i zajęcie stanowiska przez Radę Ministrów w kwestii zgłoszonych na etapie podpisywania konwencji zastrzeżeń, potwierdzonych dodatkowo na etapie jej ratyfikacji oraz klauzuli interpretacyjnej, zgodnie z którą Polska oświadczyła, że będzie stosować konwencję zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP. Przywołane zastrzeżenia mają moc obowiązującą do końca stycznia 2021 r.
Małgorzata Czerepak
Rzecznik Prasowy MRPiPS