W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia do materiału na portalu pomorska.pl

29.08.2016

W związku z artykułem prasowym zamieszczonym w Gazecie Pomorskiej, dotyczącym zmniejszenia wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno – opiekuńczego w domach pomocy społecznej wyjaśniamy, że standard zatrudnienia pracowników domów pomocy społecznej określony został w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2009 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Określa ono minimalne wskaźniki zatrudnienia pracowników – nie ma przeszkód aby przedmiotowy wskaźnik był wyższy niż wskazany w przepisach. 

Obecnie trwają prace nad nowelizacją tego rozporządzenia. Projekt nowelizacji przewiduje między innymi zmianę wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno – opiekuńczego, zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy w dwóch typach domach pomocy społecznej - dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie z obecnie obowiązującego 0,6 na 0,5, nie oznacza to konieczności obniżenia obowiązującego obecnie wskaźnika, a określa minimalny wskaźnik zatrudnienia.

Jednocześnie zakłada ograniczenie liczby osób, które będą mogły być wliczane do tego zespołu, niebędących pracownikami domu – wolontariuszy, stażystów, praktykantów oraz osoby odbywające służbę zastępczą, jeżeli pracują one bezpośrednio z mieszkańcami - z obecnie obowiązujących 30% do 5%. Rozważane jest także ustalenie ich udziału na poziomie 10%.

W praktyce wiele domów w celu spełnienia wskaźnika nie zatrudnia odpowiedniej liczby personelu, a korzysta z możliwości wliczenia do niego osób niebędących pracownikami. Proponowana zmiana ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której usługi realizowane są przede wszystkim przez osoby będące pracownikami domu i zapewni stabilność zatrudnienia. Wyższy udział pracowników zatrudnionych przez domy wiązać się będzie z lepszą jakością opieki dla ich  mieszkańców. Obecne rozwiązanie może powodować spadek jakości usług i stan, w którym zachowanie standardu w tym zakresie ma charakter dynamiczny i znajduje się poza kontrolą dyrektora domu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.11.2018 11:35 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
04.11.2018 13:26 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}