W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dot. art. „Bruksela sugeruje Polsce podwyższenie wieku emerytalnego”, Businessinsider.com.pl, 05.06.2019 r.

05.06.2019

Tzw. specyficzne zalecenia krajowe (Country Specific Recommendations – CSR) są instrumentem wskazującym kierunek reform, które zdaniem Komisji Europejskiej powinny wdrożyć kraje członkowskie Unii Europejskiej by osiągnąć cele określone w strategii Europa 2020.

Polska faktycznie otrzymała zalecenie dotyczące zapewnienia stabilności systemu emerytalnego i adekwatnych świadczeń emerytalnych  poprzez podwyższanie rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę i reformę preferencyjnych systemów emerytalno-rentowych.

Rząd RP w pełni zdaje sobie sprawę z wagi ww. zalecenia i podjął już stosowne działania celem jego realizacji obejmujące m.in. prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, w której objaśnia się konsekwencje wczesnego przejścia na emeryturę dla wysokości świadczeń. Ponadto w każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działają specjalni doradcy emerytalni, których zadaniem jest dostarczenie ubezpieczonym zrozumiałej informacji na temat zależności wysokości świadczeń emerytalnych od długości aktywności zawodowej. Osoby, które nie mają czasu na wizytę w ZUS mogą skorzystać ze specjalnych kalkulatorów emerytalnych, które pokażą jak dłuższa praca pozytywnie przełoży się na wysokość ich przyszłej emerytury.

Należy pamiętać, że ustawowe wydłużenie wieku emerytalnego zostało bardzo negatywnie odebrane przez społeczeństwo oraz, że znaczną część osób, które skorzystały z przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego stanowiły osoby nieaktywne zawodowo (pobierający świadczenia przedemerytalne, renciści).

Dlatego też Rząd zdecydował się dać obywatelom wybór. Jednak by móc odpowiedzialnie podjąć decyzję, każdy ubezpieczony powinien dysponować zrozumiałą, jasną informacją na temat tego jak dłuższa praca da mu wyższą emeryturę – dlatego też Rząd skupił swoje działania w tym obszarze.

W opinii Rządu ubezpieczeni mający taką wiedzę, zdecydują się na późniejsze przejście na emeryturę, co przyczyni się do podwyższenia efektywnego (rzeczywistego) wieku emerytalnego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.06.2019 12:25 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
06.06.2019 12:25 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}