Wyjaśnienia dot. artykułu "DW": "niewolnicza praca" Koreańczyka z Północy w Polsce. "12 godzin dziennie w urągających godności warunkach", Gazeta.pl, 4.03.2019 r.
04.03.2019
W związku z artykułem Die Welt cytowanym w portalu gazeta.pl dot niewolniczej pracy obywateli Korei Północnej w Polsce przedstawiam następujący komentarz: Ze względu na sytuację praw człowieka w KRLD, przyjmowane rezolucje i sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także w szerszym kontekście wydarzeń na Płw. Koreańskim praca obywateli KRLD jest od dłuższego czasu przedmiotem zainteresowania polskich władz, zarówno w kontekście redukowania liczby pracowników, jak i analizy zasad i warunków ich pracy w Polsce.
Kwestia obywateli KRLD pracujących w Polsce jest przedmiotem regularnych konsultacji międzyresortowych z udziałem właściwych ministerstw i urzędów centralnych (m.in. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd ds. Cudzoziemców, Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna)
W celu realizacji rezolucji RB ONZ nr 2371 z 5 sierpnia 2017 r. oraz 2375 z 11 września 2017 r. od sierpnia 2017 r. wojewodowie przestali wydawać nowe zezwolenia na pracę/zezwolenia na pobyt czasowy i pracę obywatelom KRLD. Jednocześnie wizy w celu wykonywania pracy nie były wydawane obywatelom KRLD przez polskie placówki dyplomatyczno-konsularne od początku 2016 r., dzięki czemu już dwa lata temu zatrzymany został napływ nowych pracowników z KRLD do naszego kraju.
Aktywnie realizując zapisy kolejnej rezolucji RB ONZ nr 2397 z 22 grudnia 2017 r. pozwalającej przyspieszyć proces powrotu pracowników z KRLD do kraju, właściwe organy cofają zezwolenia na pracę obywateli KRLD w Polsce, a jednocześnie ważność tych dokumentów wygasa w sposób naturalny. Po roku od przyjęcia rezolucji w Polsce pozostaje jedynie ok. 45 osób – oznacza to, że w stosunku do stanu liczebnego z dnia wejścia w życie rezolucji RB ONZ nr 2397 (22 grudnia 2017 r.) – 445 pracowników – dzięki działaniom polskiej administracji udało się w tym okresie zmniejszyć liczbę pracowników z KRLD w Polsce o ok. 90%. Jesteśmy przekonani, że pozostali wrócą do KRLD przed upływem terminu określonego w rezolucji.
W ciągu ostatnich lat regularnie przeprowadzane były kontrole, których celem było zbadanie, czy nie naruszano praw obywateli KRLD wykonujących pracę w Polsce. W związku z sygnałami na temat możliwych nieprawidłowości, częstotliwość kontroli była dodatkowo zwiększana. Kontrole nie wykazały, by wykonywana przez obywateli KRLD praca nosiła znamiona przymusowej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.03.2019 08:41 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 11.03.2019 08:41 Biuro Promocji