W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie do artykułu opublikowanego na portalu TVN24.pl „Rodzice osób z niepełnosprawnością zmuszeni do zwrotu pieniędzy. Ogromna niesprawiedliwość” (04.09.2024 r.)

05.09.2024

W związku z artykułem, który ukazał się 04.09.2024 r. na portalu TVN24.pl informujemy, że redakcja przytoczyła w tekście krótki fragment pisemnej odpowiedzi udzielonej przez wiceministrę Katarzynę Nowakowską na interpelację posłanki Anny Dąbrowskiej-Banaszek. Obszerny fragment wypowiedzi, który w kontekście nabiera innego znaczenia, brzmiał następująco:

„Ponadto, składając wniosek o świadczenie wspierające, osoba z niepełnosprawnością wyraża wolę co do daty, od której chce uzyskać prawo do świadczenia. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie sytuacji, gdy okresy pobierania świadczenia wspierającego i świadczenia opiekuńczego będą się pokrywały, a co za tym idzie chroni przed pomyłką, w wyniku której powstałaby konieczność zwrotu przez opiekuna osoby niepełnosprawnej nienależnie pobranego świadczenia opiekuńczego”.

Jednocześnie w odniesieniu do zarzutów wskazanych w artykule prasowym informujemy, że wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2024 r. regulacji, wprowadzonych ustawą o świadczeniu wspierającym, obowiązuje zapis wykluczający możliwość jednoczesnego pobierania przez opiekuna osoby niepełnosprawnej świadczenia opiekuńczego (tj. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna) za ten sam okres za który osoba niepełnosprawna otrzyma świadczenie wspierające - celem takiego zapisu jest przeciwdziałanie kumulacji świadczeń z budżetu państwa przyznawanych z tego samego tytułu, którym jest wsparcie niesamodzielnej osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna.

Natomiast, aby opiekun uniknął w takim przypadku obowiązku zwrotu tzw. starego świadczenia pielęgnacyjnego (specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna) pobranego za okres, za który jego podopieczny z niepełnosprawnością uzyska świadczenie wspierające, podopieczny może zaznaczyć – jeśli taki będzie jego wybór - we wniosku o świadczenie wspierające składanym elektronicznie do ZUS, że wnioskuje o przyznanie świadczenia wspierającego bez wyrównania, a jedynie np. od miesiąca złożenia wniosku lub od kolejnego miesiąca (takie możliwości wyboru daje internetowy formularz wniosku o świadczenie wspierające).

W przypadku gdy osoba z niepełnosprawnościami nie skorzysta z prawa do własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas m. in. świadczenie pielęgnacyjne, które nabył na zasadach obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym, tj. na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2023 r., stosownie do przepisów przejściowych tej ustawy w pełni zachowuje prawa nabyte do otrzymywanego świadczenia pielęgnacyjnego, tj. może je dalej pobierać na dotychczasowych warunkach, przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r.

Należy zauważyć, że ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadziła także szereg regulacji o charakterze osłonowym dla tych opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy zaprzestaną pobierać świadczenia opiekuńcze, tj. świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, w związku z wyborem przez osobę z niepełnosprawnościami świadczenia wspierającego. Obejmują one:

  • - opłacanie ze środków budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne za opiekuna osoby z niepełnosprawnością, która pobierać będzie świadczenie wspierające, przez okres sprawowania opieki – warunkiem jest wspólne zamieszkiwanie i gospodarowanie opiekuna z osobą z niepełnosprawnościami oraz niepodejmowanie zatrudnienia przez opiekuna (objęcie ww. ubezpieczeniami będzie realizowane przez ZUS, na wniosek opiekuna składany do ZUS);
  • - możliwość uzyskania przez opiekuna zasiłku dla bezrobotnych, a także świadczenia przedemerytalnego;
  • - uruchomienie programu aktywizacji zawodowej dla opiekunów, którzy pobierali ww. świadczenia opiekuńcze.

Ponadto zauważyć należy, że o nowych regulacjach zawartych w ustawie o świadczeniu wspierającym (w tym o zmianach w warunkach przyznawania świadczeń opiekuńczych, obowiązujących od 1 stycznia 2024 r.), wszyscy opiekunowie otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna na „starych” zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2024 r., zostali jeszcze w ubiegłym roku, tj. przed wejściem w życie nowych regulacji, pisemnie poinformowani przez gminne organy właściwe realizujące ww. świadczenia, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 63 ust. 16 ww. ustawy o świadczeniu wspierającym.

 

{"register":{"columns":[]}}