W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienie w związku z artykułem "Część samotnych rodziców bez 500+" Rzeczpospolita, z dnia 27 lutego 2018 roku

27.02.2018

W nawiązaniu do nieprawidłowych informacji opublikowanych w artykule prze Panią redaktor Katarzynę Wójcik z Rzeczypospolitej z dnia 27 lutego br. w sprawie świadczenia wychowawczego przyznawanego w ramach Programu „Rodzina 500+” dla osoby samotnie wychowującej dziecko, które w błąd mogą wprowadzić czytelników, informujemy:

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2017 r., poz. 1851, z późn.  zm.), dodanego ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. poz. 1428), w sytuacji, gdy osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka wnioskuje o świadczenie wychowawcze na dziecko (bez znaczenia pozostaje fakt czy na pierwsze czy na drugie i kolejne) na nowy, rozpoczynający się 1 października 2017 r. okres, powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy pochodzący lub zatwierdzony przez sąd, ustalający alimenty na to dziecko od drugiego z rodziców, chyba że z przyczyn obiektywnych jest niemożliwe, gdyż:

1)  drugie z rodziców dziecka nie żyje;

2)  ojciec dziecka jest nieznany;

3)  powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;

4)  sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;

5)  dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Orzeczenia sądu zasądzające alimenty z mocy prawa podlegają wykonaniu  - zgodnie z art. 333 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd z urzędu nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli zasądza alimenty - co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące.

W przypadku alimentów ustalonych w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego, akt notarialny jest tytułem wykonawczym (a więc spełnia warunek określony w art. 8 ust. 2 ustawy o  pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) tylko i wyłącznie wówczas, gdy sąd nada ww. umowie klauzulę wykonalności, co jest możliwe po ustaleniu przez sąd, że spełnione są warunki przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego,dotyczące nadawania takim umowom klauzul wykonalności. Takie rozwiązanie, poprzez kontrolę sądową w postaci nadawania przez sąd klauzul wykonalności, gwarantuje rzetelność w ustalaniu wysokości alimentów.

Jednocześnie mając na uwadze art. 12 ustawy prawo prasowe, zgodnie z którym dziennikarz jest zobowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność, należy podkreślić, że zamieszczone w artykule informacje są niepełne i mogą być mylące. Autorka artykułu całkowicie pominęła możliwość otrzymania świadczenia wychowawczego przez osobę samotnie wychowującą dziecko w sytuacji gdy sąd zabezpieczy powództwo o zasądzenie alimentów. Mając na uwadze, że na stronie MRPiPS od wielu miesięcy ta informacja jest zamieszczona pominięcie tej „najszybszej” i najpopularniejszej metody „ustalenia” alimentów jest wprowadzeniem w błąd czytelników i może skutkować odstąpieniem przez niektóre osoby od występowania o ustalenie świadczenia 500+ lub skutkować utratą prawa do tych świadczeń przez wiele miesięcy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.10.2018 20:46 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
31.10.2018 20:46 Biuro Promocji
{"register":{"columns":[]}}