Wyjaśnienie w związku z artykułem: „Dzieci czekają na 500+ dwa lata”, Rzeczpospolita, 19.04.2018 r.
19.04.2018
W związku z artykułem opublikowanym w Rzeczpospolitej w dniu 19 kwietnia 2018 r. „Dzieci czekają na 500+ dwa lata” MRPiPS wyjaśnia:
Z powodu niskiej rozpatrywalności wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenie wychowawcze (500+) przez marszałków województw, w sprawach w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, podjęto decyzję o przekazaniu zadania z dniem 1 stycznia br. (na mocy ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. poz. 1428) wojewodom. Urzędy wojewódzkie dokładają wszelkich starań, aby zniwelować przekazane zaległości, realizując jednocześnie na bieżąco wpływające sprawy.
Z analizy liczby decyzji w sprawach wniosków o świadczenie wychowawcze, wynika, że w miesiącu marcu br. urzędy wojewódzkie wydały więcej decyzji niż urzędy marszałkowskie w analogicznym okresie 2017 r., tym samym w przypadku braku zaległych spraw, bieżące wnioski realizowane mogłyby być szybciej, niż w okresie, w którym za zadanie odpowiadali marszałkowie województw.
Jednocześnie w przypadku zaległości dłuższych niż dwa lata, zwłoka w zakończeniu postępowań jest zwykle skutkiem braku informacji z instytucji zagranicznej ws. statusu osoby przebywającej poza krajem, bądź ewentualnego uprawnienia do świadczeń zagranicznych, należnych z tytułu pierwszeństwa.
Warto podkreślić, że współpraca wnioskodawcy z urzędem oraz dostarczenie dokumentów, w tym decyzji instytucji zagranicznej, ma istotny wpływ na rozpatrzenie sprawy i przyspieszenie procedur. Brak tych dokumentów w praktyce powoduje konieczność wystąpienia do instytucji zagranicznej, co wpływa na wydłużenie postępowania.
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.10.2018 20:23 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 31.10.2018 20:23 Biuro Promocji