Wyjaśnienie w związku z artykułem Nowe emerytury coraz niższe, Fakt, 5.04.2018 r.
06.04.2018
W związku z artykułem Nowe emerytury coraz niższe, FAKT, z dnia 5 kwietnia 2018 r. MRPiPS wyjaśnia:
przedstawione w uzasadnieniu do projektu ustawy wiekowej szacunki prognozowanej wysokości świadczeń emerytalnych dotyczyły wartości dla całego roku i zostały obliczone przy założeniu, że przechodząc na emeryturę ubezpieczony ma większy od minimalnego staż pracy.
Kwestia wysokości świadczeń jest pochodną reformy emerytalnej z 1999 r. Zwiększa się udział świadczeń przyznawanych z nowego systemu opartych na kapitale zgromadzonym na indywidualnym koncie ubezpieczonego (np. w lutym 2018 r. przyznano 43,8 tys. emerytur według nowych zasad wobec 0,7 tys. emerytur według starych zasad). W systemie kapitałowym istotny jest udział kapitału początkowego, który było naliczany korzystnie szczególnie dla kobiet. Z biegiem lat udział tego kapitału maleje i będzie malał, czego konsekwencją będzie obniżka emerytur.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wysokość emerytur stała się również sytuacja na rynku pracy. W okresie transformacji na rynku pracy nastąpiły istotne zmiany: pojawiło się bezrobocie, zaczął rosnąć udział innych obok etatu form pracy (aktualnie zwanych śmieciowymi), wzrosły dysproporcje w wynagradzaniu pracowników. Różne formy pracy oraz przerwy w zatrudnieniu mają również swój wpływ na możliwość gromadzenia indywidualnego kapitału determinującego wysokość przyszłej emerytury poszczególnych ubezpieczonych.
Obniżanie się wysokości nowoprzyznanych emerytur wynika również ze zwiększonego udziału świadczeń przyznanych osobom, które nie posiadają wystarczającego stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) niezbędnego do uzyskania gwarancji podniesienia wysokości świadczenia do minimalnego poziomu. Należy podkreślić, że w Polsce prawo do emerytury nie zależy od stażu pracy a jedynie od wieku ubezpieczonego. Prawo do emerytury ma każdy kto wpłacił choćby jedną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jak wynika z danych ZUS w okresie od października do grudnia 2017 r. takich osób, które otrzymały świadczenia emerytalne w wysokości mniejszej niż 1000 zł było 12,2% ogółu przyznanych emerytur nowosystemowych po raz pierwszy, a najniższa emerytura przyznana w lutym 2018 r. wyniosła 2 gr.
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.10.2018 20:28 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 31.10.2018 20:28 Biuro Promocji