Wyjaśnienie w związku z artykułem „Starość musi boleć. To łamanie praw człowieka”, Gazeta Wyborcza, 21.06.2018 r.
03.07.2018
W związku z artykułem opublikowanym w Gazecie Wyborczej pt.: „Starość musi boleć. To łamanie praw człowieka”, MRPiPS informuje:
Rząd polski współpracuje ściśle z Grupą Roboczą ds. starzenia się społeczeństw, działającej w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ i Komisją Europejską w zakresie starzenia się.
We wrześniu 2017 r. w Lizbonie Polska zaprezentowała Raport krajowy – POLSKA. Informacja na temat podejmowanych w Polsce działań na rzecz osób starszych – Realizacja madryckiego planu działania na rzecz osób starszych w okresie 2012–2016 (dostępny na stronie senior.gov.pl).
Osoby starsze mają prawa i gwarancje, wynikające z obowiązujących umów międzynarodowych dotyczących praw człowieka, podobnie jak inne grupy w społeczeństwie.
Ministerstwo Rodziny realizuje krajową politykę z uwzględnieniem szczególnych potrzeb osób starszych, opierając się w tych działaniach na takich wartościach jak: bezpieczeństwo, uczestnictwo i solidarność.
Nie można zgodzić się z opiniami o braku w naszym kraju zorganizowanej opieki środowiskowej oraz z informacją, o tym, że odpłatność za pobyt w domach pomocy społecznej pobierana jest z naruszeniem praw człowieka. W przypadku osób samotnych, to właśnie tam seniorom przywracana jest godność i bezpieczne warunki życia.
Tylko w roku 2016 kwota odpłatności z budżetów gmin za pobyt osób skierowanych do domów pomocy społecznej wynosiła 1.253.184.354 zł, a w 2017 roku wzrosła o 14% i wynosiła 1.422.388.288 zł.
Nie jest prawdą, że osoba starsza wymagająca pomocy w codziennych czynnościach kierowana jest od razu do domu pomocy społecznej. Gmina zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej ma obowiązek wesprzeć taka osobę, świadcząc w pierwszej kolejności usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.
Od 2018 r., rząd wspiera też gminy o najniższych dochodach w realizacji tego zadania poprzez realizację Programu „Opieka 75+”, który jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie zapewnienia samotnym osobom starszym wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb.
W ramach systemu ochrony zdrowia - opiekę długoterminową w środowisku świadczą wyspecjalizowane pielęgniarki, a stacjonarną zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze.
W ocenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej artykuł - Starość musi boleć. To łamanie praw człowieka – nie stanowi wiarygodnego źródła informacji.
Materiały
Wyjasnienie.pdf 0.21MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.10.2018 19:21 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 25.10.2018 19:21 Biuro Promocji