Wyjaśnienie w związku z materiałem wyemitowanym w Telewizji Polsat
13.06.2017
Po zapoznaniu się z sytuacją samotnej matki, której gmina odmówiła wypłaty środków z funduszu alimentacyjnego, tłumacząc się nieprecyzyjnym orzeczeniem sądu, MRPiPS zwróciło się z prośbą o kontrolę do Wojewody Zachodniopomorskiego.
Po zapoznaniu się z sytuacją samotnej matki, której gmina odmówiła wypłaty środków z funduszu alimentacyjnego, tłumacząc się nieprecyzyjnym orzeczeniem sądu, MRPiPS zwróciło się z prośbą o kontrolę do Wojewody Zachodniopomorskiego. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie jest organem ustalającym prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego w indywidualnych sprawach, ani instancją odwoławczą w sprawach o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
* * *
Przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jednoznacznie (i w sposób niezmienny od prawie 9 lat) regulują kwestię ustalania wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego w sytuacji, gdy sąd ustalił łączną kwotę alimentów dla kilku osób.
Jeśli sąd nie ustalił wysokości alimentów przysługujących na każde z dzieci, lecz łączną kwotę alimentów przysługującą na całą rodzinę, w tym na matkę dzieci, wysokość przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy ustalić wyliczając proporcjonalną kwotę alimentów przypadającą na jedną osobę w rodzinie.
Następnie, zgodnie z definicją osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, którą jest dziecko mające ustalone alimenty od rodzica, w ramach tak wyliczonych kwot alimentów przypadających na poszczególne dzieci w rodzinie, należy ustalić kwoty świadczeń z funduszu alimentacyjnego na poszczególne dzieci.
- Ostatnia modyfikacja:
- 03.11.2018 20:34 Biuro Promocji
- Pierwsza publikacja:
- 03.11.2018 20:38 Biuro Promocji